Skuteczna walka ze źródłami hałasu nie jest prosta, ani szybka, ale jest możliwa, co potwierdza orzecznictwo sądowe – przyznaje radca prawny Agnieszka Madej. Poszkodowani mają do dyspozycji środki o charakterze administracyjnym, karnoprawnym, jak i możliwość dochodzenia roszczeń na gruncie prawa cywilnego. Każda z tych ścieżek ma swoje zalety i wady oraz każda w inny sposób oddziałuje na naruszyciela. W poniższym artykule przedstawimy jak wygląda postępowanie karne w sprawie dotyczącej nadmiernego hałasu.
Postępowanie karne w sprawie hałasu
W przypadku, kiedy ścieżka administracyjna jest nieskuteczna lub zbyt długo trwa, a poszkodowany chce uzyskać szybki efekt w postaci zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem, warto sięgnąć do środków o charakterze karnoprawnym. W przypadku spraw dotyczących hałasu dochodzi do łamania różnych przepisów prawa, na przykład przeciwko zdrowiu, mieniu, wolności, środowisku, porządkowi publicznemu i wielu innym – w zależności od konkretnej sytuacji. W postępowaniu karnym dotyczącym hałasu głównym celem jest ukaranie osoby, która złamała prawo, ale już samo dyscyplinowanie naruszyciela przez policję czy straż miejską może przynieść oczekiwany efekt. Jeśli nie, to ukaranie finansowo, a w ostateczności aresztem powinno przynieść pożądany efekt odstraszający.
Uzyskaj pomoc prawną i ucisz hałas
Co grozi sąsiadowi za zakłócanie ciszy i uciążliwe hałasy?
Pierwszym krokiem powinno być zgłaszanie naruszeń na Policję. Warto nawiązać kontakt z dzielnicowym i naświetlić mu problem. Nawet jeśli to niekomfortowe dla zgłaszającego, zakłócenia porządku i ciszy powinny być regularnie zgłaszane na Policję. Z każdej takiej interwencji powinna być sporządzona notatka, która następnie będzie stanowiła dowód w sprawie. Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia nie wymaga szczególnej znajomości przepisów, pomocy prawnika i jest dla składającego bezpłatne. W przypadku najbardziej powszechnych spraw dotyczących hałasu sąsiedzkiego adekwatnym, podstawowym przepisem, na który należy się powołać jest art. 51 Kodeksu wykroczeń. Odpowiedzialność za to wykroczenie ogranicza się do kary ograniczenia wolności, aresztu lub grzywny. Jeśli chodzi o zakłócenie spokoju poprzez organizowanie głośnych imprez przez sąsiadów, możliwość poniesienia tego rodzaju kary zazwyczaj jest wystarczająca dla usunięcia problemu, zdarza się jednak, że np. w przypadku klubów nocnych grzywny w wysokości np. 500 zł są zwyczajnie wliczone w przysłowiowe „koszty” prowadzenia tego typu działalności. Wówczas należy powołać się na łamanie również innych przepisów, a w takich przypadkach katalog możliwych wykroczeń bywa różnorodny.
Jak zdobyć dowody do sprawy karnej przeciwko sprawcy hałasu?
W zawiadomieniu należy własnymi słowami opisać zaistniałą sytuację, załączyć nagrania naruszeń zebrane na płycie CD lub pendrive oraz wnioski o przesłuchanie świadków (należy podać imię, nazwisko i adres świadka). Warto również wskazać osobę sprawcy hałasu, najlepiej również podając jej imię, nazwisko i adres.
Jak zdobyć takie dane?
W tym momencie okazuje się jak ważne jest wcześniejsze zgłaszanie naruszeń spokoju na Policję. Nawet jeśli interwencjami tymi byliśmy rozczarowani, ponieważ nie przyniosły one pożądanego rezultatu, to ich wynikiem będzie posiadanie przez Policję danych osoby zakłócającej spokój, spisanych podczas takiej interwencji. Policja będzie dysponować też własnymi notatkami o zaistniałej sytuacji i sprawcy naruszeń, które także mogą okazać się przydatne do treści zawiadomienia.
Warto też wskazać dokładne daty przyjazdu policji i wynik interwencji. Zawiadamiający powinien opisać własne odczucia związane z zakłóceniami spokoju lub spoczynku nocnego oraz wskazać z jakimi problemami boryka z powodu hałasu – zdrowotnymi, brakiem koncentracji, problemami w nauce, pracy itp.
Uzyskaj pomoc prawną i ucisz hałas
Zawiadomienie w sprawie hałasu – gdzie złożyć skargę?
Zawiadomienie składamy do prokuratury lub na policję – właściwa jednostka to ta, w okręgu działania której znajduje się miejsce popełnienia wykroczenia bądź przestępstwa. Jeśli na skutek wszczętego postępowania dojdzie do wydania wyroku, to wyrok wydany w sprawie karnej dotyczącej hałasu wiąże sąd cywilny.
Jak wskazuje adwokat Aniela Łebek z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy, ścieżka karnoprawna, polegająca na interwencji policji, protokołowaniu naruszeń, a w ostateczności złożeniu przez poszkodowanego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia (zazwyczaj z art. 51 KW) przyniesie zapewne szybszy efekt, choć nie gwarantuje, że przypadki zakłócenia np. ciszy nocnej się nie powtórzą. Istotne jest jednak, że wydanie wyroku karnego wiąże sąd cywilny. Oznacza to, że w przypadku skazania za wykroczenie, a tym bardziej za liczne wykroczenia z art. 51 Kodeksu Wykroczeń, sąd cywilny, przed którym można dochodzić wysokich kwot zadośćuczynienia za poniesione szkody w wyniku hałasu, nie będzie już badał czy naruszenie spokoju nastąpiło, a bazował będzie na ustaleniach poczynionych przez sąd karny.