fbpx

Czy wiesz, że jeżeli uległeś wypadkowi, przysługuje Ci zadośćuczynienie za wypadek od sprawcy lub jego ubezpieczyciela? Podobnie sytuacja się ma, jeśli w wypadku zginęła bliska Ci osoba. Dowiedz się, czym jest to świadczenie i jak je uzyskać.

Czym jest zadośćuczynienie za wypadek?

Zadośćuczynienie stanowi formę odszkodowania, którego celem jest rekompensata negatywnych doznań psychicznych wywołanych czynem niedozwolonym. Krzywda ta może mieć charakter cierpień fizycznych lub moralnych.

Samo poczucie krzywdy nie jest jednak wystarczające, konieczne jest zgromadzenie dowodów potwierdzających stopień doznanej krzywdy, biorąc pod uwagę jej nasilenie i wpływ na nasze życie. Co więc ma znaczenie dla dochodzenia roszczeń i jakie kroki należy podjąć?

Jak ustalić podmiot odpowiedzialny za wypadek?

Na początku kluczowe znaczenie ma ustalenie okoliczności wypadku i podmiotów ponoszących za niego odpowiedzialność. Poniżej wypisaliśmy pytania, które warto sobie zadać na tym etapie dochodzenia zadośćuczynienia.

  • Czy wiesz, jak doszło do wypadku?
  • Czy poszkodowany przyczynił się do wypadku lub jego skutków (np. z uwagi na brak pasów bezpieczeństwa)?
  • Czy byli świadkowie zdarzenia w wyniku którego doznałeś obrażeń ciała lub zmarła bliska Ci osoba?
  • Czy w związku z wypadkiem toczyło się postępowanie karne?
  • Czy policja / prokuratura / Państwowa Inspekcja Pracy ustaliły sprawcę zdarzenia?
  • Czy został wydany wyrok karny skazujący sprawcę zdarzenia?
  • Czy sprawca zdarzenia posiadał polisę OC?

Choć zadośćuczynienie wynika wprost z kodeksu cywilnego, to często do jego dochodzenia istotne znaczenie ma wynik sprawy karnej dotyczącej wypadku. Zwłaszcza w przypadku roszczeń kierujących pojazdami czy ofiar wypadków przy pracy.

Jeżeli sprawa karna nadal się toczy, warto rozważyć skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej i przyłączenie się do toczącego się procesu. Dzięki przyłączeniu temu poszkodowany ma możliwość na bieżąco śledzić stan postępowania karnego. Ponadto profesjonalny pełnomocnik dokona analizy dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego i w razie potrzeby złoży stosowne dalsze wnioski dowodowe. Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy reprezentuje poszkodowanych zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych. Jeśli więc szukasz pomocy – zgłoś się do nas. Działamy na terenie całej Polski.

    Rekompensata od ubezpieczyciela sprawcy wypadku – zweryfikuj swoją sprawę.

    Ustalenie rozmiaru krzywdy – zbierz dowody

    Równolegle z toczącą się sprawą karną warto zabezpieczyć materiał dowodowy pozwalający na ustalenie stopnia doznanej krzywdy oraz wpływu wypadku na zdrowie fizyczne lub psychiczne. 

    W przypadku zadośćuczynienia w związku z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu:

    • Pozyskaj dokumentację medyczną z odbywanych w związku z wypadkiem wizyt.
    • Zbierz faktury za leki, wynajem sprzętu medycznego czy rehabilitację.
    • Zbierz faktury za koszty dojazdu do placówek medycznych.
    • Zastanów się nad świadkami potwierdzającymi wpływ wypadku na twoje zdrowie i życie.

    W przypadku zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej w wypadku:

    • Zgromadź dokumentację fotograficzną / filmową potwierdzającą bliskie relacje łączące Cię ze zmarłym.
    • Zastanów się nad świadkami potwierdzającymi bliskość relacji łączących cię ze zmarłym.

    Zadośćuczynienie z OC sprawcy – likwidacja szkody

    Po ustaleniu sprawcy szkody można przystąpić do dochodzenia należnego zadośćuczynienia od osoby odpowiedzialnej za wypadek lub jego ubezpieczyciela. W tym też celu należy zgłosić wypadek do właściwego podmiotu wraz z dokumentacją potwierdzającą okoliczności zdarzenia oraz doznaną krzywdę. W zgłoszeniu szkody należy sprecyzować wysokość dochodzonych roszczeń, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy.

    Następnie ubezpieczyciel powinien zająć stanowisko, co do zgłoszonych żądań. Dokonuje on analizy dokumentacji i przedstawia propozycję wypłaty. Jeżeli przedstawiona kwota jest w naszej ocenie zaniżona, warto odwołać się od decyzji. Proces likwidacji szkody często jest długotrwały. Zwłaszcza, jeżeli poszkodowany wciąż nie zakończył procesu leczenia.

    Kancelaria łebek, Madej i Wspólnicy wspiera ofiary wypadków w uzyskaniu odszkodowania.

    Postępowanie sądowe po wypadku – kiedy?

    Postępowanie sądowe dotyczące zadośćuczynienia za wypadek ma najczęściej miejsce w dwóch przypadkach: 

    • Zakład ubezpieczeń odmawia przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie i wypłaty odszkodowania.
    • Uzyskana wartość świadczenia nie rekompensuje doznanej krzywdy.

    Należy pamiętać, że pozew, tak jak każde inne pismo procesowe, powinien spełniać określone warunki formalne. Ich niedopełnienie może być podstawą do zwrotu pozwu.

    Ponadto zgodnie z art. 6 KC ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Dlatego też to poszkodowany musi udowodnić zasadność dochodzonych przez siebie roszczeń i ich wysokość przed sądem. Konieczne może okazać się np.:

    • Złożenie dowodów z dokumentów np. wyroku karnego, notatek policyjnych, opinii wydanych w toku postępowania karnego, dokumentacji medycznej, faktur itp.
    • Powołanie dowodów z zeznań świadków.
    • Powołanie dowodów z opinii biegłych sądowych.

    Zadośćuczynienie za wypadek – pomoc Kancelarii Łebek, Madej i Wspólnicy

    Proces dochodzenia zadośćuczynienia jest czasochłonny i często skomplikowany. W walce o należne zadośćuczynienie za wypadek drogowy, w pracy czy w rolnictwie nie musisz być jednak sam. Doświadczony zespół Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy pomoże Ci w dochodzeniu należnych świadczeń. Skontaktuj się z nami już dziś, a bezpłatnie sprawdzimy, czy możesz starać się o zadośćuczynienie za wypadek od ubezpieczyciela.