Śmiertelny wypadek komunikacyjny to sytuacja, o której nikt nie chciałby usłyszeć w gronie swojej rodziny i przyjaciół. Jeśli Twój bliski zginął na skutek zdarzenia drogowego, możesz dochodzić świadczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela sprawcy. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, zgłaszając szkodę z OC.
Śmiertelny wypadek komunikacyjny – ustalenie okoliczności
Na początku najważniejsze jest ustalenie okoliczności wypadku komunikacyjnego. Należy znaleźć odpowiedzi na pytania: jak doszło do zdarzenia i kto jest jego sprawcą. W tym celu musimy udać się na policję i zgłosić w charakterze osoby reprezentującej prawa zmarłego pokrzywdzonego. To pozwoli nam uzyskać dokumentację z postępowania karnego, w tym notatki urzędowej dotyczącej okoliczności zdarzenia. Dzięki niej uzyskamy informacje na temat wypadku komunikacyjnego oraz potencjalnego sprawcy. Ponadto będziemy mogli śledzić na bieżąco przebieg postępowania karnego oraz to, czy sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Następnie, po uzyskaniu notatki urzędowej, należy ustalić, czy sprawca wypadku komunikacyjnego jest znany. Jeśli tak, to w kolejnym kroku należy sprawdzić, czy w dniu zdarzenia posiadał polisę ubezpieczeniową OC pojazdu. Od tego zależy ścieżka dalszego postępowania.
Zgłoszenie wniosku o odszkodowanie z polisy OC sprawcy
Znając sprawcę zdarzenia oraz jego ubezpieczyciela, rodzina zmarłej osoby ma prawo zgłosić roszczenia odszkodowawcze za śmiertelny wypadek komunikacyjny. Co ważne, należy pamiętać o terminach, jakie zakład ubezpieczeń ma na rozpatrzenie tego wniosku. Zgodnie z art. 819 § 1 k.c.:
Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku.
Od tej zasady istnieje wyjątek umożliwiający przedłużenie terminu wypłaty odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty rodzinnej. Zgodnie z § 2 ww. art.:
Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel powinien spełnić w terminie przewidzianym w § 1.
W przypadku kiedy kierujemy roszczenia w związku ze śmiercią osoby bliskiej w wyniku wypadku komunikacyjnego, należy pamiętać o prawidłowym ich oszacowaniu. Dlaczego? Ubezpieczyciele zaniżają należne pokrzywdzonym świadczenia z OC sprawcy. Jeśli nie jesteś pewien ich oszacowania lub nie czujesz się na siłach, by poprowadzić samodzielnie sprawę, poszukaj pełnomocnika, który Ci w tym pomoże. Takie wsparcie oferuje Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy.
Jednak co w sytuacji, gdy nie wiemy, kto spowodował śmiertelny wypadek komunikacyjny, w którym zginęła bliska osoba? Jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, rodzina ofiary może zgłosić roszczenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tak samo należy postąpić, gdy winny wypadkowi poruszał się samochodem lub innym pojazdem bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wówczas jednak UFG po wypłaceniu należnych kwot poszkodowanym żąda ich zwrotu od sprawcy, wykorzystując zasadę regresu.
Świadczenia z ZUS bądź prywatnego ubezpieczenia
W zależności od tego, jaki stopień pokrewieństwa łączył osoby upoważnione do świadczeń z osobą zmarłą na skutek wypadku komunikacyjnego, świadczenia można uzyskać również z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź z prywatnej polisy. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do ZUS o wypłatę np. zasiłku pogrzebowego. Natomiast w przypadku prywatnej polisy, chociażby NNW, musimy ustalić ubezpieczyciela oraz się z nim skontaktować, aby dokonać zgłoszenia wniosku o świadczenie.
Pamiętaj, że każda sprawa jest inna i szczegóły prowadzenia procedury odszkodowawczej mogą się od siebie różnić. Najważniejsze to skompletować dokumentację z wypadku komunikacyjnego oraz pozostałe dowody, aby móc skutecznie dochodzić swoich roszczeń przed ubezpieczycielem bądź sądem.
Śmiertelny wypadek komunikacyjny – pomoc prawna
Twój bliski poniósł śmierć w wyniku wypadku, a Ty nie jesteś w stanie samodzielnie poprowadzić sprawy o odszkodowanie? W tej trudnej sytuacji możesz skorzystać z pomocy Kancelarii Łebek, Madej i Wspólnicy. Pomagamy osobom poszkodowanym i ich rodzinom. Przeprowadzimy Cię przez całe postępowanie, dbając o Twoje interesy. Pełnomocnik może przeanalizować Twoją sprawę, zadbać o formalności oraz reprezentować Cię zarówno w negocjacjach z ubezpieczycielem, jak i w procesie sądowym – cywilnym i karnym. Skontaktuj się z nami!