fbpx

Sąd w postępowaniu karnym może nałożyć na sprawcę wypadku karę pozbawienia lub ograniczenia wolności. Może też zasądzić obowiązek zapłaty na rzecz pokrzywdzonego świadczenia, jakim jest nawiązka lub zadośćuczynienie. Prawo to wynika z przepisów kodeksu karnego. Może być zastosowane m.in. w sprawach dotyczących wypadków drogowych, przy pracy lub w gospodarstwach rolnych spowodowanych czynem zabronionym.

Nawiązka lub zadośćuczynienie na rzecz ofiary przestępstwa

Artykuł 244c stanowi nowelizację kodeksu karnego wprowadzoną w celu umożliwienia ofiarom przestępstw skutecznego uzyskania zadośćuczynienia albo nawiązki od sprawcy. Kiedy ma to miejsce? W sytuacji, gdy skazany nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty. Jest to kolejne narzędzie w rękach pokrzywdzonego, które może wykorzystać – innym jest m.in. nadanie klauzuli wykonalności

Art. 244c k.k. wskazuje, że:

§1: Kto uchyla się od wykonania orzeczonego przez sąd środka kompensacyjnego na rzecz pokrzywdzonego (lub osoby najbliższej), takiego jak naprawienie szkody, nawiązka lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

§2: Zgodnie z tym przepisem, sprawca przestępstwa, który wykonał w całości orzeczony środek kompensacyjny (w tym nawiązki lub zadośćuczynienie) nie później niż w ciągu 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego, nie podlega karze.

§3: Ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

    Jak uzyskać nawiązkę? Rola pełnomocnika w postępowaniu

    Gdy sprawca celowo nie zapłaci dobrowolnie nawiązki lub zadośćuczynienia, pokrzywdzony ma prawo podjąć działania w celu uzyskania zasądzonych środków.  Jak to zrobić w świetle przepisu art. 244c k.k.? Przede wszystkim podkreślić należy, że przestępstwo to jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. W praktyce oznacza to, że do momentu złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, organy postępowania przygotowawczego nie będą w tym kierunku podejmowały czynności.

    Złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa lub skierowanie sprawy do postępowania egzekucyjnego to tylko niektóre z działań, które mogą prowadzić do skutecznego dochodzenia roszczeń, takich jak nawiązka lub zadośćuczynienie. W takich przypadkach kluczową rolę odgrywa profesjonalna pomoc prawna. Adwokat czy radca prawny sporządzi w sposób prawidłowy zawiadomienie i inne potrzebne dokumenty – składając w tym zakresie także odpowiednie wnioski dowodowe. Reprezentuje również interesy pokrzywdzonego w trakcie postępowania karnego.

    kancelaria prawna Wrocław, pomoc poszkodowanym

    Postępowanie karne po wypadku śmiertelnym – Kancelaria Wrocław

    Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy ma wieloletnie doświadczenie w pomocy rodzinom i bliskim ofiar wypadków śmiertelnych. Reprezentuje ich zarówno w postępowaniach przed sądem cywilnym, jak i karnym. Kompleksowe podejście do sprawy pozwala adwokatom i radcom prawnym z wrocławskiej kancelarii na możliwie najskuteczniejsze przeprowadzenie działań w celu uzyskania świadczeń rekompensujących przeżytą tragedię.

    Nawiązka lub zadośćuczynienie – podsumowanie

    Kluczowym w postępowaniu dotyczącym uzyskania nawiązki lub zadośćuczynienia jest kontakt z profesjonalną kancelarią prawną. Adwokat albo radca prawny pomoże w dochodzeniu zasądzonych świadczeń i poprowadzi sprawę na każdym etapie postępowania. Warto mieć świadomość swoich praw i działać jak najszybciej, aby zagwarantować, że sprawca poniesie odpowiedzialność za popełnione przestępstwo.

    Postępowanie karne po wypadku komunikacyjnym, przy pracy lub w rolnictwie bywa skomplikowane i przytłaczające. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej sprawie, zachęcamy do skontaktowania się z Kancelarią Łebek Madej i Wspólnicy. Nasz zespół doświadczonych prawników ustali, jakie kroki prawne możesz podjąć. Zarówno dotyczące egzekucji, jak i złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 244c k.k. Ponadto pomoże przygotować stosowne dokumenty, a także będzie cię aktywnie reprezentować w toku postępowania, dbając o zabezpieczenie Twoich interesów. Skontaktuj się z nami już teraz i bezpłatnie skonsultuj sprawę.