Bardzo często zdarza się, że osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym pilnie potrzebuje środków finansowych w celu kontynuacji leczenia i rehabilitacji. Jednak nie zawsze ubezpieczyciel dobrowolnie wypłaca wystarczające środki finansowe na ten cel. Wówczas jedyną drogą dochodzenia dalszych roszczeń jest proces sądowy. Postępowanie takie wymaga jednak zebrania wielu dowodów, w tym opinii biegłych sądowych. To z kolei może powodować konieczność dłuższego oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy. Rozwiązaniem jest zabezpieczenie roszczenia rentowego. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest i jak się o nie ubiegać.
Zabezpieczenie roszczenia rentowego jako ochrona poszkodowanego
Ustawodawca w przepisach prawa przewidział zabezpieczenie roszczenia rentowego. Instytucja ta ma szczególne znaczenie w sądowych procesach odszkodowawczych. Między innymi, gdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym stale i regularnie potrzebuje pieniędzy na dalsze leczenie i rehabilitację, ale jednocześnie nie może czekać na wydanie wyroku przez sąd. Poszkodowany, który wytoczył powództwo do sądu, może złożyć także wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia rentowego. Powinien on być rozpoznany przez sąd co do zasady bezzwłocznie. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby odbyła się do miesiąca od dnia wpływu wniosku.
Udzielenie przez sąd zabezpieczenia roszczenia sprawi, że poszkodowany na czas procesu otrzyma środki na poczet dalszego leczenia i rehabilitacji. Świadczenie może mieć formę comiesięcznej renty czy odpowiedniej sumy, która może być przeznaczona na kontynuację leczenia. W wielu przypadkach jest to jedyna możliwość zabezpieczenia prawidłowego toku leczenia i godnego życia dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.
Czy sąd ma obowiązek uwzględnić wniosek o zabezpieczenie roszczenia?
Sąd, do którego skierowano wniosek o zabezpieczenie roszczenia rentowego, ma obowiązek go rozpoznać, ale nie ma obowiązku go uwzględnić. Rozstrzygnięcie sądu w tym zakresie uzależnione jest bowiem od wykazania odpowiednich przesłanek. Poszkodowany występujący z wnioskiem o zabezpieczenie powinien za pomocą różnych środków uprawdopodobnić, że jego roszczenie nie jest bezpodstawne.
Uprawdopodobnienie w przeciwieństwie do udowodnienia nie wymaga więc sformalizowanego przeprowadzenia dowodów. Oznacza to, że przy ocenie zasadności wniosku sąd może poprzestać na oświadczeniach strony, a także dołączonych do wniosku dokumentach. Nie jest konieczne tutaj przeprowadzanie całego postępowania dowodowego, gdyż to będzie dopiero przedmiotem dalszego postępowania. Warto jednak zadbać o kompletność dokumentacji składanej do sądu wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Może to pomóc w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Dokumenty, które mogą uprawdopodobnić zasadność zabezpieczenia roszczeń to np. oświadczenia potwierdzające konieczność dalszego leczenia i rehabilitacji w ramach prywatnej służby zdrowia. Kolejnym przykładem są wszelkie rachunki wskazujące na wysokość ponoszonych kosztów. Środkiem zmierzającym do uprawdopodobnienia roszczenia może być też przesłuchanie świadków w zakresie zwiększonych potrzeb i sytuacji życiowej osoby poszkodowanej. Rozstrzygając o wniosku o zabezpieczenie roszczenia rentowego, sąd wydaje stosowne postanowienie, które może podlegać zaskarżeniu.
Zabezpieczenie roszczenia rentowego – czy otrzymane pieniądze są bezzwrotne?
Instytucja zabezpieczenia roszczenia służy jedynie tymczasowemu uregulowaniu sytuacji poszkodowanego podczas trwającego procesu sądowego. Udzielenie zabezpieczenia roszczenia rentowego przez sąd nie oznacza więc, że sąd przesądził już o zasadności danego roszczenia. Ostateczne rozstrzygnięcie zawarte będzie dopiero w orzeczeniu kończącym postępowanie sądowe. Jego wynik zależeć będzie od rezultatu prowadzonego postępowania dowodowego. Należy więc pamiętać, że otrzymanie odpowiedniej sumy pieniędzy w ramach udzielonego zabezpieczenia, zostanie zweryfikowane w wyroku. Jeśli ostatecznie sąd nie uzna zasadności danego roszczenia, poszkodowany musi liczyć się z koniecznością zwrotu środków finansowych wypłaconych w ramach zabezpieczenia.
Jeśli szukasz pomocy dotyczącej zabezpieczenia roszczenia rentowego, skontaktuj się z Kancelarią Łebek, Madej i Wspólnicy. Eksperci udzielą wsparcia poszkodowanym, oferując profesjonalną obsługę prawną.
Autor: radca prawny Anna Rubisz-Bednarczyk; Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy