fbpx

Odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela to poważny problem dla poszkodowanych. Co należy zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z OC sprawcy? W jakich sytuacjach może nastąpić odmowa wypłaty? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co należy zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z OC sprawcy?

W chwili, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, osoba poszkodowana czuje się dodatkowo pokrzywdzona i bezradna w zastanej sytuacji. W takich przypadkach najważniejsze jest, aby natychmiastowo podjąć działania w celu sprawdzenia czy ubezpieczyciel miał podstawy do odmowy wypłaty świadczeń. Decyzja zakładu ubezpieczeń powinna być wyrażona w jasny i precyzyjny sposób, a także podparta konkretnymi argumentami, a to nie zawsze ma miejsce.

Ubezpieczyciel w odmowie musi powołać się na podstawę prawną, na mocy której odmówił wypłaty całości lub części świadczeń. Poszkodowany ma prawo do skierowania prośby o wyjaśnienie, a zakład ubezpieczeń ma obowiązek udzielić odpowiedzi na pismo. Co istotne, jeśli ubezpieczyciel nie udzieli pełnej odpowiedzi na roszczenie np. poszkodowany wnioskuje o świadczenie z OC, ale otrzymuje odpowiedź tylko w sprawie NNW od tego samego ubezpieczyciela i brak jest decyzji dotyczącej OC, wówczas termin przedawnienia nie zostanie przerwany, ponieważ ubezpieczyciel nie dopełnił swojego obowiązku zgodnie z prawem względem poszkodowanego.

Jak dochodzić roszczeń po odmowie wypłaty przez ubezpieczyciela?

Powstaje zatem pytania jakie działania należy podjąć w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń nie odpowiedział w pełni na wniosek poszkodowanego i odmówił wypłaty pełnego odszkodowania? W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo do podjęcia kroków prawnych, co umożliwiają przepisy ustawy o ubezpieczaniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zapisy poniekąd zobowiązują ubezpieczyciela do poinformowania poszkodowanego o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

pieniądze

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że zakład ubezpieczeń bezpodstawnie zaniżył lub odmówił wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy, poszkodowany ma prawo do odwołania od decyzji ubezpieczyciela. W tym miejscu warto podkreślić, że po złożeniu reklamacji, ubezpieczyciel nadal może odmówić wypłaty świadczeń. Samodzielne dochodzenie roszczeń z OC sprawcy przez poszkodowanego bywa trudne i często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dlatego po wydaniu odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, warto skontaktować się z Kancelarią Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy, którzy specjalizują się w dochodzeniu roszczeń z OC sprawcy.

Okres przedawnienia roszczeń w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania z OC sprawcy

Bez względu na to czy do wypadku doszło w pracy, na gospodarstwie rolnym czy był to wypadek komunikacyjny, z reguły poszkodowany na do czynienia z odpowiedzialnością deliktową w związku z czynem niedozwolonym, a podstawę prawną okresów przedawnienia stanowi Art. 442(1) Kodeksu cywilnego. Ważne jest, że okres przedawnienia można przerwać, co powoduje jego ponowne rozpoczęcie. Przerwanie biegu przedawnienia następuje po zgłoszeniu roszczeń i trwa do momentu wydania decyzji przez ubezpieczyciela. Podobnie, wniesienie pozwu do sądu również powoduje przerwanie biegu przedawnienia.

Podstawowy okres przedawnienia dotyczy czynów niedozwolonych, które nie są przestępstwami. W takim przypadku roszczenia przedawnią się po 3 latach od chwili, gdy poszkodowany dowie się o szkodzie i jej sprawcy. Jeśli szkoda wynikła z przestępstwa, okres przedawnienia jest dłuższy i wynosi 20 lat od daty zdarzenia. Warto zaznaczyć, że sąd rejonowy może uznać czyn za przestępstwo nawet bez wyroku skazującego sprawcę w postępowaniu karnym. Jest również trzeci termin przedawnienia dotyczący czynów niedozwolonych obejmujący małoletnich. Jeśli dziecko zostało poszkodowane przed ukończeniem 18 roku życia, jego roszczenia przedawnią się najwcześniej po 2 latach od uzyskania pełnoletności.