Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu często kończy się cierpieniem zarówno samego kierowcy, jak i osób poszkodowanych. O tragiczny wypadek w takiej sytuacji nie jest trudno. Poznaj przypadek nastolatków wracających z imprezy w rażąco nieodpowiedzialny sposób.
Tragiczny wypadek z udziałem grupy nastolatków
W miniony weekend media obiegła informacja o tragicznym wypadku samochodowym w Chełmie z udziałem młodych ludzi. Do wypadku doszło w niedzielę, 30 marca, około godziny 4:00 nad ranem. Pięcioosobową toyotą jechało dziesięciu nastolatków w wieku od 16 do 19 lat, a 19-letni kierowca miał blisko 2,5 promila alkoholu we krwi. Auto najpierw uderzyło w słup, potem w ogrodzenie jednego z domów, po czym przewróciło się na dach.
Jak wynika z doniesień medialnych w wypadku zginęło dwóch 19-latków przewożonych w bagażniku pojazdu. Kierowca i 5 pasażerów zostali przewiezieni do szpitala na badania. Nastolatkowie doznali ogólnych potłuczeń. Sam sprawca nie odniósł poważniejszych obrażeń. Po wypisaniu ze szpitala został zatrzymany i przewieziony do policyjnej izby zatrzymań.
Nietrzeźwy kierowca usłyszy zarzuty
Z uwagi na ilość przewożonych w pojeździe osób kierowca najprawdopodobniej usłyszy zarzut z art. 173 § 3 k.k. – spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu za to do 15 lat pozbawienia wolności.
Jak w rozmowie z TVN24 przekazała Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie, młodzi mężczyźni imprezowali tego dnia u kolegi. Decyzja o tym, kto będzie kierował pojazdem, jak wynika ze wstępnych ustaleń, “zapadła spontanicznie”. Kierowca, który spowodował wypadek, prawo jazdy miał zaledwie od roku.
Ten tragiczny wypadek powinien być brutalną przestrogą dla innych młodych ludzi. Dwoje nastolatków nie żyje, a młodocianemu sprawcy, będącemu pod wpływem alkoholu, grozi wieloletnie więzienie.
Odszkodowanie z polisy OC a przyczynienie się do wypadku
Wszyscy pokrzywdzeni w wypadku oraz rodziny zmarłych chłopców mogą występować w sprawie karnej w charakterze oskarżycieli posiłkowych i dbać o prawidłowy przebieg procesu. Na gruncie prawa cywilnego poszkodowanym przysługują roszczenia odszkodowawcze od ubezpieczyciela pojazdu sprawcy.
Zakład ubezpieczeniowy może podnosić zarzut przyczynienia poszkodowanych do szkody za jazdę z nietrzeźwym kierowcą w przepełnionym samochodzie wbrew przepisom o ruchu drogowym. Warto też przypomnieć, że ubezpieczycielowi, który wypłaci odszkodowanie i zadośćuczynienie, przysługuje prawo dochodzenia od kierowcy zwrotu wypłaconych świadczeń. Dzieje się tak, jeżeli kierujący wyrządził szkodę umyślnie, w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających. Zasadę tę określa art. 43 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Oznacza to, że wszelkie środki, jakie ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym i członkom rodziny zmarłych pasażerów, będą dochodzone bezpośrednio od sprawcy szkody. Z uwagi na ilość osób poszkodowanych, młodociany przestępca może do końca życia spłacać wynikający z tego dług.
Tragiczny wypadek – podsumowanie
Ten tragiczny wypadek jest kolejnym bolesnym przypomnieniem, jak ogromne konsekwencje niesie za sobą lekkomyślność i brak odpowiedzialności na drodze. Chwila brawury, jedna zła decyzja – i życie wielu osób zmienia się na zawsze. Dla rodzin ofiar to niewyobrażalna strata, dla sprawcy – ciężar, który będzie dźwigał przez całe życie.
Wsiadając do auta z nietrzeźwym kierowcą, podejmujesz decyzję, która może być ostatnią. Warto więc zawsze pamiętać, że rozsądek i odpowiedzialność na drodze mogą ocalić nie tylko twoje życie, ale i życie innych.
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy od wielu lat pomaga poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki reprezentacji przez adwokata lub radcę prawnego pokrzywdzony ma pewność, że pełnomocnik czuwa nad toczącą się sprawą karną lub cywilną. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy.