Pomimo rozwoju technologicznego i rosnącej świadomości społeczeństwa, prowadzenie gospodarstwa rolnego nadal wiąże się z ryzykiem wystąpienia wypadków, w tym niestety wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Stąd też dla każdego posiadacza gospodarstwa rolnego ustawodawca przewidział obowiązek wykupienia dwóch ubezpieczeń: OC rolnika, obejmujące zakresem szkody osobowe i rzeczowe oraz ubezpieczenia budynków rolniczych od ognia i innych zdarzeń losowych.
Kiedy przysługuje odszkodowanie z OC rolnika za śmierć osoby bliskiej?
Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, z ubezpieczenia OC rolnika można uzyskać odszkodowanie, jeśli rolnik, osoba mieszkająca z nim lub pracująca w jego gospodarstwie jest odpowiedzialna za szkodę powstałą w związku z prowadzeniem gospodarstwa. Odszkodowanie z OC rolnika przysługuje za szkody związane z czyjąś śmiercią, uszkodzeniem ciała, pogorszeniem zdrowia oraz zniszczeniem lub uszkodzeniem mienia. Gdy wypadek wydarzy się podczas pracy maszyn rolniczych, odpowiedzialność rolnika jest zazwyczaj oczywista. Problemy mogą jednak pojawić się, jeśli wypadek zdarzy się w domu rolnika, gdzie nie wykonuje się prac rolnych.
Śmiertelny wypadek w domu rolnika. Czy bliskim poszkodowanego przysługuje odszkodowanie z OC rolnika?
Na tak postawione pytanie zakłady ubezpieczeń co do zasady odpowiadają w sposób negatywny, odmawiając ofiarom wypadku wypłaty odszkodowania. Również naszym Klientom w takiej sytuacji ubezpieczyciel odmówił zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania po śmierci bliskiej osoby.
Tragiczny wypadek miał miejsce w 2014 r. rozbiórki budynku mieszkalnego znajdującego się na terenie gospodarstwa rolnego. Ojciec naszych Klientów w dniu wypadku był zatrudniony przez właściciela budynku przy wykonaniu robót budowlanych, jednak co istotne, nie wykonywał on zadań typowych dla prowadzenia gospodarstwa rolnego. Podczas prac doszło do oderwania się żelbetonowej płyty balkonowej, która upadając przygniotła poszkodowanego. Początkowo bliscy zmarłego skierowali wniosek o odszkodowanie po wypadku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdyż właściciel domu zaprzeczył, by posiadał ubezpieczenie OC rolnika. Odmowa wypłaty odszkodowania nastąpiła z tego względu, że zdaniem ubezpieczyciela szkoda i działanie rolnika nie miało związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego.
Walka o zadośćuczynienie i odszkodowanie z OC rolnika – kancelaria odszkodowawcza Wrocław
W 2016 r. bliscy zmarłego postanowili wnieść pozew o zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby do Sądu Okręgowego w Krośnie. Pełnomocnik powodów z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy, zarówno w treści pozwu, jak i przez prawie sześć lat trwania procesu, argumentował, że wypadek miał ścisły związek z prowadzeniem przez rolnika gospodarstwa rolnego. W trakcie postępowania do sprawy dołączył Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., ponieważ ujawniono, że w chwili zdarzenia odpowiedzialny za wypadek właściciel gospodarstwa, posiadał ważną polisę OC rolnika.
Zarówno Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jak i PZU S. A. w toku procesu podnosili, że prace rozbiórkowe domu mieszkalnego, które przeprowadzał poszkodowany w dniu wypadku, nie należą do typowych prac dla działalności rolniczej. Podkreślali, że są to działania związane z prywatną sferą życia gopodarza i tym samym wykraczają poza zakres ubezpieczenia OC rolnika. Oprócz sporu dotyczącego wysokości żądanego zadośćuczynienia oraz ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za jego wypłatę, kluczową kwestią była ocena spełnienia warunków odpowiedzialności odszkodowawczej związanej z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Spór dotyczył również tego, czy poszkodowany przyczynił się do powstania wypadku.
Sukces Kancelarii – zasądzone zadośćuczynienie z OC rolnika 10 lat po wypadku
Sąd Okręgowy w Krośnie I Wydział Cywilny w wyroku z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. akt I C 321/16, rozwiał wątpliwości odnośnie do tego, czy występuje odpowiedzialność z OC rolnika w związku z wypadkiem na terenie jego mieszkania. W wyroku sąd wskazał, że prace rozbiórkowe, jakie wykonywał w trakcie wypadku poszkodowany miały związek z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Tym samym Sąd Okręgowy podzielił stanowisko Sądu Najwyższego wyrażonego w wyroku z dnia 14 grudnia 1998 r. sygn. akt III CKN 71/98 stwierdzającego, że dom mieszkalny jest siedliskiem rolnika, a zabudowania gospodarstwa miejscem przebywania zwierząt i składowania narzędzi. Stąd też bieżące naprawy zabudowań, czy – jak w rozpoznawanej sprawie – remonty, są czynnościami ściśle związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. (…)
Sąd I instancji uwzględnił powództwo i uznał, że adekwatnymi kwotami zadośćuczynienia na rzecz dorosłych dzieci zmarłego będą kwoty po 80 000 zł, przyjmując przyczynienie się poszkodowanego do wypadku w 50%. PZU S.A. złożył apelację od wyroku, jednak Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał wyrok sądu I instancji w mocy. Łączna kwota zadośćuczynienia po śmierci ojca wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie zasądzonymi od maja 2015 r. wyniosła na rzecz każdego z dzieci zmarłego ponad 70 000 zł.
Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy – pomoc prawna dla poszkodowanych i ich rodzin
Takie sprawy dobitnie pokazują, że wiedza i doświadczenie radców prawnych i adwokatów Kancelarii od odszkodowań Łebek, Madej i Wspólnicy pozwalają skutecznie reprezentować interesy Klientów przed sądami, co w efekcie przekłada się na uzyskanie wysokich odszkodowań. Nawet jeśli procesy sądowe trwają wiele lat, warto jest zlecić sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi specjalizującemu się w dochodzeniu odszkodowań, bowiem w przypadku braku skierowania sprawy do sądu ubezpieczyciel nie dokonałby wypłaty jakiejkolwiek kwoty, tak jak to miało miejsce w opisanej sprawie.
Potrzebujesz skutecznego prawnika od odszkodowań? Więcej informacji na temat oferowanych usług można znaleźć na stronie Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy. Zapraszamy do kontaktu.
Początek formularza
Dół formularza