Rolnictwo to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki, ale także jeden z najbardziej niebezpiecznych. Wypadki w rolnictwie mogą prowadzić do poważnych urazów, a nawet śmierci, nie wspominając o znacznych stratach materialnych. W takich sytuacjach odszkodowanie za wypadek i szkody w rolnictwie staje się kluczowe dla poszkodowanych rolników i ich rodzin. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące odszkodowania z OC rolnika za wypadek na gospodarstwie rolnym.
Ubezpieczenie OC rolnika
Ubezpieczenie OC rolnika jest regulowane przez ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Osoby fizyczne, które posiadają lub współposiadają gospodarstwo rolne, są zobowiązane do posiadania tego rodzaju ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC rolników, jak sugeruje nazwa, obejmuje odpowiedzialność cywilną rolników, osób mieszkających z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym, a także osób pracujących w jego gospodarstwie rolnym. OC rolnika pokrywa szkody wynikające z posiadania przez rolnika gospodarstwa rolnego. Szkody te mogą obejmować śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia oraz utratę, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
Za co można otrzymać odszkodowanie z OC rolnika?
Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie z OC rolnika nie tylko w sytuacji, gdy szkody dokona sam rolnik, ale również osoby przebywające w gospodarstwie domowym lub rolnym. Co istotne, osoba pracujące na gospodarstwie rolnym to nie tylko mieszkaniec, ale także osoby świadczące inne usługi, np. naprawy. Za szkody wyrządzone przez wyżej wymienione osoby, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z polisy OC rolnika za szkody osobowe, a także szkody na mieniu.
Co istotne, w sytuacji gdy w wyniku prowadzonych prac na gospodarstwie rolnym szkody dozna sam rolnik lub jego pracownik, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z OC rolnika jedynie za szkody osobowe, obejmujące roszczenia związanie z uszkodzeniem ciała.
Warto również pamiętać, że umowa ubezpieczenia OC rolnika obejmuje ochroną wszystkich współposiadaczy gospodarstwa rolnego, niezależnie od ich liczby oraz od wielkości ich udziałów w prawie własności.
Jakie roszczenia pokrywa OC rolnika?
Prawo cywilne oferuje różnorodne roszczenia, które pozwalają na rekompensatę poniesionych szkód. W zależności od rodzaju i wielkości szkody, poszkodowany ma prawo do zadośćuczynienia za cierpienie psychiczne, a także zwrotu kosztów m.in. leczenia, rehabilitacji, opieki, dojazdów do placówek medycznych i przystosowania mieszkania. Co więcej, ubezpieczyciel w ramach OC rolnika wypłaci poszkodowanemu rentę na zwiększone potrzeby po wypadku w rolnictwie oraz rentę pokrywającą różnicę w dochodach osiąganych przed wypadkiem i po jego zaistnieniu
Praca na gospodarstwie i wykorzystywanie specjalistycznych maszyn jest nie tylko trude, ale bywa również niebezpieczne. W sytuacji, gdy w wyniku wypadku na gospodarstwie rolnym poszkodowany poniesie śmierć, jego najbliżsi mają prawo dochodzić roszczeń, w tym:
- odszkodowania, jeśli z uwagi na śmierć poszkodowanego sytuacja życiowa jego najbliższych znacznie się pogorszyła,
- zwrotu kosztów związanych z pogrzebem,
- renty alimentacyjnej dla osób, wobec których zmarły miał obowiązek alimentacyjny i które wspierał finansowo za życia;
- zadośćuczynienia za cierpienia psychiczne związane z utratą bliskiej osoby,
- zadośćuczynienia za utracone więzi w przypadkach, w których poszkodowany żyje, jednak jego stan uniemożliwia nawiązanie z nim kontaktu i nie ma perspektyw na jegopolepszenie.
Podsumowując, istnieje wiele okoliczności, w których ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania z polisy OC rolnika. Niemniej jednak wieloletnie doświadczenie naszej kancelarii pokazuje, że ubezpieczyciele często zaniżają wysokość należnych świadczeń lub odmawiają ich wypłaty. W takiej sytuacji warto skontaktować się ze specjalistami z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy, którzy zajmują się uzyskiwaniem należnych świadczeń po wypadku na gospodarstwie rolnym.