fbpx

W sytuacji wypadku przy pracy konieczne jest zadbanie o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji związanej z ustalaniem przyczyn i okoliczności zdarzenia. Jeśli wystąpiły obrażenia ciała warto też skrupulatnie zbierać wszelkie dokumenty medyczne z leczenia oraz poświadczające wysokość ponoszonych w związku z nim kosztów. Zebranie pełnej dokumentacji dotyczącej wypadku i jego następstw może ułatwić proces dochodzenia dalszych roszczeń w sprawie. Wypadek podczas pracy – na jakie odszkodowanie może liczyć poszkodowany?

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS

Podstawowym świadczeniem przysługującym w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy jest jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Wniosek o przyznanie takiego świadczenia może złożyć osoba ubezpieczona, która w wyniku wypadku przy pracy doznała długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu. Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje także członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy.

Świadczenie z ZUS za uszczerbek na zdrowiu

W przypadku osób, które na skutek wypadku przy pracy doznały obrażeń ciała, złożenie wniosku do ZUS o wypłatę jednorazowego odszkodowania możliwe jest po zakończeniu leczenia i rehabilitacji w związku z wypadkiem. W toku procedury przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lekarz orzecznik w sposób procentowy ocenia stopień doznanego uszczerbku na zdrowiu i jego związek z wypadkiem przy pracy. Od 1 kwietnia 2024 r. ZUS powinien wypłacić 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Im wyższy zatwierdzony przez ZUS uszczerbek na zdrowiu, tym wyższe zostanie przyznane jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy.

zwrot kosztów pogrzebu po wypadku śmiertelnym, pomoc rodzinie z OC sprawcy wypadku, kancelaria odszkodowawcza

Śmiertelny wypadek podczas pracy – odszkodowanie z ZUS dla rodziny

Z kolei wysokość odszkodowania z ZUS dla członków rodziny osoby zmarłej uzależniona jest od liczby osób uprawnionych do pobrania takiego świadczenia oraz stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Przykładowo gdy uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego, kwota odszkodowania wynosi 128 799 zł. Gdy uprawniony jest inny członek rodziny, ZUS za śmiertelny wypadek podczas pracy wypłacić może uprawnionemu kwotę 64 399 zł

Aktualne informacje o wysokości jednorazowego odszkodowania można najszybciej odnaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wypadek podczas pracy – odszkodowanie z polisy OC pracodawcy

W niektórych okolicznościach możliwe jest również kierowanie roszczeń odszkodowawczych bezpośrednio do pracodawcy lub jego ubezpieczyciela. Dotyczyć będzie to zdarzeń, za zaistnienie których odpowiedzialny jest pracodawca, a w przypadku których wypłacone jednorazowe odszkodowanie z ZUS nie pokrywa całości szkody. Odpowiedzialność pracodawcy może opierać się na zasadzie winy lub ryzyka. 

kancelaria prawna Wrocław, pomoc poszkodowanym

Zasada winy i zasada ryzyka – czym się różnią?

W przypadku odpowiedzialności na zasadzie winy konieczne jest wykazanie wystąpienia nie tylko szkody, ale także winy po stronie pracodawcy. Przykładowo – w związku z naruszeniem przepisów BHP. Należy także wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zawinionym działaniem pracodawcy a szkodą.

Odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie ryzyka występuje w sytuacji wyrządzenia pracownikowi szkody przez ruch przedsiębiorstwa. Nie wymaga ona udowodnienia winy pracodawcy. Może on uwolnić się od niej jedynie w sytuacji wykazania tzw. przesłanek egzoneracyjnych, do których należą: siła wyższa, wyłączna wina poszkodowanego lub osoby trzeciej. Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka najczęściej dotyczyć będzie firm wykorzystujących w działalności różne maszyny i technologie.

Wypadek podczas pracy – wsparcie Kancelarii Łebek, Madej i Wspólnicy

Ocenę, jakich roszczeń można dochodzić po wypadku przy pracy najlepiej przeprowadzić przy udziale prawnika specjalizującego się w sprawach odszkodowawczych. Każda sprawa ma bowiem indywidualny charakter i wymaga każdorazowej analizy, w szczególności pod kątem obowiązujących przepisów prawa. Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy od wielu lat pomaga poszkodowanym weryfikować możliwości dochodzenia roszczeń w związku z wypadkami przy pracy. Oferujemy pomoc na każdym etapie postępowania i gwarantujemy pełne zaangażowanie. Klienci Kancelarii otrzymują również dostęp do aplikacji Moja Sprawa, dzięki której są na bieżąco z każdym etapem procesu dochodzenia roszczeń. Chcesz dowiedzieć się więcej o przysługujących ci prawach po wypadku? Skontaktuj się z nami.