fbpx

Odszkodowanie oraz inne świadczenia przyznawane poszkodowanym po wypadku stanowią pomoc w trudnym czasie powrotu do zdrowia i codziennego funkcjonowania. Po wypłacie pieniędzy może pojawić się pytanie, czy od otrzymanych środków finansowych należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych. W polskim prawie istnieją zapisy regulujące tę kwestię. Podatek od odszkodowania – wyjaśniamy, kto musi go zapłacić.

Zwolnienie z podatku PIT

Odszkodowania są dochodem, który został zwolniony z podatku. Świadczenie to rekompensuje osobie poszkodowanej wyrządzoną szkodę. W takim razie nie służy wzbogaceniu się i nie spełnia kryteriów dochodu. Tym samym wypłat finansowych od ubezpieczycieli w większości nie trzeba wykazywać przed Urzędem Skarbowym.

podatek od odszkodowania, Kancelaria łebek Madej i Wspólnicy

Podatek od odszkodowania – które świadczenia są zwolnione?

Art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa świadczenia zwolnione z podatku PIT. Są to m.in.:

  • odszkodowania zasądzone na podstawie wyroku lub ugody sądowej,
  • kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych,
  • odszkodowania lub zadośćuczynienia, gdy ich kwota lub warunki ustalania wynikają z treści ustaw bądź przepisów wykonawczych,
  • renty przyznane w przypadku urazu ciała lub rozstroju zdrowia, w wyniku których poszkodowany całkowicie lub częściowo stracił zdolność do pracy,
  • renty z tytułu zwiększonych potrzeb,
  • świadczenia rentowne przyznane za zmniejszone szanse zarobkowe i rozwojowe w przyszłości.

Kto zapłaci podatek od odszkodowania?

Podatek od odszkodowania muszą uiścić osoby posiadające działalność gospodarczą lub produkcję rolną specjalnej dziedziny (określone w art. 24 ust. 15 ustawy o PIT), jeśli szkoda wiązała się właśnie z prowadzeniem owej działalności. Dzieje się tak dlatego, że zwolnienie z opodatkowania stanowiłoby dodatkową korzyść finansową firmy. Gdyby szkoda nie zaistniała, poszkodowany mógłby osiągnąć korzyść w regularny sposób i wtedy musiałby rozliczyć się z niej z Urzędem Skarbowym. To oznacza, że otrzymane odszkodowanie również podlega opodatkowaniu. Uwaga! W przypadku wypłat z ubezpieczeń innych niż dobrowolne opodatkowaniu podlega tylko ewentualna nadwyżka pomiędzy otrzymanym odszkodowaniem oraz kosztami likwidacji szkody.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i musisz zapłacić podatek od odszkodowania, pamiętaj o wykazaniu go w deklaracji PIT w sekcji dotyczącej innych źródeł. Obowiązek ten występuje, ponieważ przedsiębiorcy wydatki na zakup środków trwałych mogliby potraktować jako koszta podatkowe.

    podatek od odszkodowania, Kancelaria łebek Madej i Wspólnicy

    Czy odsetki od odszkodowania podlegają podatkowi?

    Niektóre sprawy odszkodowawcze bywają skomplikowane, szczególnie w momencie, gdy ubezpieczyciel odmawia lub zwleka z wypłatą środków. Jeśli w wyniku negocjacji bądź postępowania sądowego świadczenia w końcu zostają wyegzekwowane, często dolicza się odsetki za opóźnienie. Te dodatkowe kwoty nie mają bezpośredniego związku ze szkodą, za którą wypłacano odszkodowanie. Zgodnie z aktualnym ustawodawstwem, jeżeli świadczenie jest zwolnione z podatku, to odsetki również.

    Poradnik, co zrobić po wypadku drogowym – podsumowanie

    Podatek od odszkodowania powypadkowego i z OC sprawcy zależy od tego, czego dotyczyła szkoda. Jeżeli była ona powiązana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez poszkodowanego, zapłaci on podatek dochodowy. Natomiast w sytuacji, gdy ucierpiała osoba fizyczna – odszkodowanie jest zwolnione z podatku.

    Jeśli jesteś osobą poszkodowaną na skutek wypadku komunikacyjnego, w pracy lub w rolnictwie i szukasz pomocy w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych, skontaktuj się z nami. Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy wspiera ofiary wypadków w walce o należyte świadczenia.