W ostatnim czasie nasiliły się wydarzenia, które uniemożliwiają wyjazd na zagraniczną wycieczkę , pielgrzymkę lub wymarzone wakacje. Trzy lata temu rozpoczęła się epidemia Covid – 19, następnie wojna w Ukrainie. Obecnie wskutek walk między organizacją terrorystyczną Hamas a izraelskimi siłami zbrojnymi, linie lotnicze odwołały loty do Tel Awiwu.
Co zrobić gdy wycieczka nie może zostać zrealizowana z powodu wojny czy konfliktu zbrojnego, który wybuchł w miejscu docelowym wycieczki? Czy biuro podróży może potrącić opłatę za rozwiązanie umowy w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności?
Czy przez wybuch wojny w miejscu wycieczki można stracić pieniądze?
W sytuacji wojny lub konfliktu zbrojnego w docelowym miejscu wycieczki należy rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej, zaś biuro podróży nie może potrącić żadnej opłaty, podróżny jest bowiem uprawniony do pełnego zwrotu wszelkich wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, ale nie ma prawa do dodatkowej rekompensaty.
Powyższe wynika, z art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, który wprost stanowi, iż podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.
Czy biuro podróży może pobrać pieniądze za rezygnację z wycieczki z powodu wojny?
Natomiast preambuła dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2302 z 25.11.2015 r. wskazuje, iż „Podróżni (…)Powinni oni także mieć prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za jej rozwiązanie, w przypadku gdy nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności miałyby w znaczącym zakresie wpłynąć na realizację imprezy turystycznej. Mogą one obejmować na przykład działania wojenne, inne poważne problemy związane z bezpieczeństwem, takie jak terroryzm, znaczące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, takie jak wybuch epidemii poważnej choroby w docelowym miejscu podróży lub katastrofy naturalne, takie jak powodzie lub trzęsienia ziemi, lub warunki pogodowe uniemożliwiające bezpieczną podróż do miejsca docelowego uzgodnionego w umowie o udział w imprezie turystycznej.”
Pomoc prawna – przeanalizujemy Twoją sprawę
Niektóre biura podróży jednak nieprawidłowo interpretują powyższe zapisy, nienależnie potrącając cześć wpłaconej opłaty. Należy podkreślić, iż przeważnie pielgrzymki do Ziemi Świętej i Betlejem wykupują wspólnoty parafialne, natomiast liczba chętnych osób na wycieczkę może wynosić około 50 osób, stąd potrącenie opłaty przez biuro podróży mogą przekraczać 50.000,00 zł. Oczywiście takie działania biura jest niezgodne z prawem, gdyż nie może pobierać żadnych opłat w związku z rezygnacją z udziału w wycieczce z powodu toczącej się wojny lub konfliktu zbrojnego w docelowym miejscu wycieczki.
W przypadku gdy touroperator konsekwentnie odmawia wypłaty całkowitej kwoty zapłaconej jako zaliczkę na wycieczkę, wówczas aby odzyskać należność pozostaje jedynie skierowanie sprawy na drogę sądową.