Osoba, która straciła żonę lub męża w wyniku wypadku może domagać się tzw. stosownego odszkodowania. Możliwość jego otrzymania jest uzależniona od wykazania, że na skutek wypadku doszło do znacznego pogorszenia się jej sytuacji życiowej. Sprawdź, kiedy otrzymasz odszkodowanie po wypadku śmiertelnym małżonka.
Pogorszenie się sytuacji życiowej po wypadku
Pogorszenie takie powoduje często osłabienie aktywności życiowej, którego konsekwencją jest także niezdolność do sprostania codziennym obowiązkom. Czasem występuje konieczność skorzystania z pomocy innych osób. Głównym celem stosownego odszkodowania jest umożliwienie małżonkowi pozostającemu przy życiu przystosowanie się do zmienionych warunków. W tym upadku wspólnych planów czy adaptacji do zmienionej perspektywy na dalsze życie.
Co obejmuje odszkodowanie po wypadku śmiertelnym małżonka?
Pogorszenie sytuacji życiowej obejmuje wszelkie szkody obecnie i przyszłe, które choć w pewnym stopniu dają się ocenić materialnie. Odszkodowanie po wypadku śmiertelnym małżonka obejmuje zatem także realną utratę możliwości polepszenia warunków życia w przyszłości. W praktyce sądy w sprawach dot. stosownego odszkodowania uznają, że pojęcie „znacznego pogorszenia sytuacji życiowej” należy interpretować szeroko. To pozwala uwzględniać nie tylko materialny aspekt zmienionej sytuacji, ale także przesłanki pozaekonomiczne, m.in.:
- Racjonalne perspektywy na przyszłość, które pokrzywdzony wiązał ze zmarłym mężem czy żoną.
- Utratę oczekiwania osoby poszkodowanej na pomoc i wsparcie członka rodziny, których mogła ona spodziewać się np. w przypadku choroby.
- Pomoc w pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Wysokość stosownego odszkodowania
Oszacowanie wysokości odszkodowania za utratę małżonka w wypadku nie sprowadza się jedynie do wyliczenia przyszłych zarobków zmarłego, których już nie otrzyma. Charakter i okoliczności świadczeń dokonywanych przez zmarłego na rzecz małżonka jest bardzo często trudny do uchwycenia. Sam wynik porównania obecnej sytuacji majątkowej z sytuacją sprzed wypadku może być pomocny, jednak takie wyliczenie nie będzie wyczerpywać zakresu należnego odszkodowania.
Oznacza to, że w praktyce, aby potwierdzić wysokość i zasadność tego roszczenia stosuje się różne środki dowodowe:
- Zeznania świadków.
- Przesłuchanie małżonka osoby zmarłej.
- Dokumenty potwierdzające sytuację majątkową (m.in. PIT-y, zaświadczenia od pracodawcy o wysokości uzyskiwanych dochodów).
- Dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz podejmowane próby doskonalenia zawodowego (np. zaświadczenia o odbytych kursach, zdobytych uprawnieniach, dyplomy ukończenia studiów podyplomowych).
Jak ocenia się stopień pogorszenia sytuacji życiowej?
Oceniając stopień pogorszenia sytuacji życiowej sądy dokonują szczegółowej analizy położenia, w jakim znajdował się małżonek osoby zmarłej przed wypadkiem i obecnie. Podczas dokonywania tej oceny sąd uwzględnia wszelkie okoliczności, które mają wpływ na warunki życiowe małżonka zmarłego. Należą do nich przede wszystkim wiek, stopień samodzielności życiowej, stosunki rodzinne i majątkowe. Sąd porównuje zatem zmienioną na skutek wypadku sytuacje małżonka zmarłego z sytuacją, w jakiej znajdowałby się on gdyby do śmierci nie doszło. Należy też pamiętać, że stosowne odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej ma charakter ryczałtowy. Tzn. sąd w wyroku zasądza kwotę pieniężną należną z tego tytułu „z góry”. Świadczenie to ma więc charakter jednorazowy.
Co oprócz odszkodowania otrzyma mąż lub żona zmarłego?
W zależności od charakteru wypadku żona lub mąż może starać się o więcej niż tylko odszkodowanie po wypadku śmiertelnym małżonka. Mianowicie najbliżsi osoby zmarłej mają prawo do otrzymania zadośćuczynienia za cierpienie związane z utratą członka rodziny. Takie świadczenie również wypłaca ubezpieczyciel sprawy wypadku w związku z polisą OC. Co ważne, nie jest to związane tylko ze zdarzeniem komunikacyjnym. Jeśli straciłeś żonę lub męża w wypadku przy pracy lub w gospodarstwie rolnym, możesz starać się o świadczenia odpowiednio z polisy pracodawcy czy obowiązkowego OC rolnika. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku może też zwrócić koszty pogrzebu i nagrobka. Dodatkowo, jeśli zmarły po wypadku był poddany leczeniu, możesz starać się o zwrot kosztów z nim związanych.
Odszkodowanie po wypadku śmiertelnym małżonka – kancelaria
Po wypadku śmiertelnym najbliższego członka rodziny masz prawo starać się o stosowne odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej, a także inne roszczenia. Jeśli zgłosisz je do ubezpieczyciela, ale ten nie uzna ich w całości lub części, możesz odwołać się od jego decyzji. Warto w takich sytuacjach skontaktować się z doświadczonym pełnomocnikiem. Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy od wielu lat pomaga rodzinom osób zmarłych w wypadkach. Poszkodowani mają pewność profesjonalnego reprezentowania ich spraw przed ubezpieczycielem lub sądem. Jeśli szukasz pomocy, zgłoś się do nas, a bezpłatnie zweryfikujemy Twoją sytuację.