fbpx

Kiedy myślimy o zalaniu nieruchomości, często wyobrażamy sobie wielkie kałuże pośrodku pomieszczenia. Nic bardziej mylnego. Niestety zanim dostrzeżemy pierwsze oznaki zalania, woda może wyrządzić już wiele szkód w miejscach, gdzie nasz wzrok nie sięga. Aby uniknąć ich powiększenia, warto wiedzieć, co należy zrobić kiedy zauważymy pierwsze oznaki.

 

zalane mieszkanie

Kroki, które należy podjąć po zalaniu nieruchomości

 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Po zauważeniu zalania nieruchomości w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo i niezwłocznie odłączyć zalane pomieszczenia od sieci energetycznej i gazowej, a także zakręcić zawór wody.

 

Określ przyczynę zalania

Kolejnym krokiem jest określenie przyczyny problemu oraz skali zniszczeń. Powodem zalania mogą być błędy konstrukcyjne w budynku, awaria sieci wodno-kanalizacyjnej, powódź, a w przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy – także zalanie przez sąsiada.

 

Udokumentuj skalę zalania i doznane szkody

Należy dokładnie udokumentować skalę zalania poprzez wykonanie szczegółowej dokumentacji zdjęciowej, zrobić zdjęcia zarówno zacieków na ścianach i podłogach,  jak i wszystkich zniszczonych przez wodę elementów wyposażenia domu.

 

zalanie przez sąsiada

 

Poinformuj sprawcę zalania

O zdarzeniu należy także poinformować sprawcę zalania, jeżeli do zalania doszło na skutek winy sąsiada z góry, spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.

Na tym etapie należy ustalić osobę odpowiedzialną za zalanie nieruchomości. Zgodnie z przepisami artykułu 415 kodeksu cywilnego – kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Tak więc jeszcze przed zgłoszeniem zdarzenia zakładowi  ubezpieczeń, należy pamiętać, aby ustalić, kto był winien zalania. Jeżeli  przyczyną zalania i strat były warunki atmosferyczne, odszkodowanie zostanie wypłacone z naszej polisy, podobnie będzie w przypadku, gdy nie uda się ustalić sprawcy. Jeżeli jednak za zalanie odpowiada sąsiad, spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota mieszkaniowa wypłata odszkodowania powinna zrealizowana zostać z ich polisy.

 

Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Następnie należy zgłosić wystąpienie szkody ubezpieczycielowi, z którym zawarliśmy umowę, a jeżeli za zalanie odpowiedzialność ponosi sąsiad, spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota mieszkaniowa, szkodę należy zgłosić do ubezpieczyciela, z którym podmioty te zawarły umowę. Powinno to nastąpić niezwłocznie, gdyż taki obowiązek przewidują Ogólne Warunki Umowy Ubezpieczenia.

Szkodę można zgłosić telefonicznie lub poprzez formularz internetowy. Ubezpieczyciel powinien jak najszybciej dokonać oględzin nieruchomości po zalaniu. Jeśli nie jest możliwe zdiagnozowanie przyczyny zalania, konieczne może okazać się zlecenie przyczyn poszukiwania zalania profesjonalnej firmie.

 

Pomoc prawna po zalaniu

 

Pomoc prawna przy zalaniu nieruchomości

Niejednokrotnie zdarza się, że ubezpieczyciel wyceniając szkodę, w tym po zalaniu nieruchomości, zaniża kwotę odszkodowania, przez co pokrzywdzony nie jest w stanie pokryć kosztów wszelkich napraw. Warto wiedzieć, że właściciel nieruchomości nie musi przyjmować kwoty zaoferowanej przez ubezpieczyciela. Dzięki pomocy profesjonalnej kancelarii zajmującej się odszkodowaniami po zalaniach, poszkodowany może zyskać dużo więcej. Kwota nie tylko pokryje koszty naprawy, ale również zrekompensuje niedogodności związane ze szkodą. Sprawdź jak Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy może Ci pomóc.