fbpx

Zagadnienie wypadku przy pracy cechuje się złożonością, a roszczenia z nim związane kojarzą się często jedynie z ZUS-em. Jednak jeśli zdarzeniu winny był pracodawca, poszkodowany pracownik ma prawo dochodzić odszkodowania również z polisy zatrudniającego go przedsiębiorcy. Co z kolei w przypadku gdy taka nie została ona wykupiona? Brak ubezpieczenia pracodawcy może okazać się wyzwaniem w kwestii uzyskania należnych świadczeń.

Odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy zalania

Wypadek przy pracy zdefiniowano jako zdarzenie wywołujące uraz albo śmierć pracownika, które charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Nagłość – np. porażenie prądem, upadek z wysokości, wypadek związany z ruchem pojazdów lub maszyn.
  • Przyczyna zewnętrzna – wynika z działania lub zaniechania pracodawcy bądź innych pracowników, a nie wiąże się z osobą pracownika (np. jego stanem zdrowia).

Aby zdarzenie uznać za wypadek przy pracy, musi ono wystąpić:

  • Podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych.
  • W czasie wykonywania czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.

Co zrobić po wypadku przy pracy?

Należy kompletnie zabezpieczyć sytuację powypadkową pracownika nie tylko wobec pracodawcy, ale także organów takich jak inspekcja pracy, policja czy prokuratura. Warto w tym celu zgłosić się do doświadczonej w zakresie pomocy powypadkowej kancelarii prawnej. Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy we Wrocławiu ma wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu świadczeń na rzecz poszkodowanych.

Co dalej? Jeżeli pracodawca posiada właściwe ubezpieczenie wypadkowe, to procedura likwidacji szkody jest nieco prostsza. Daje też gwarancję wypłacalności podmiotu zobowiązanego. Proces zgłaszania szkody zazwyczaj przebiega wówczas standardowo.

wypadek przy pracy na budowie przy demontażu rusztowania, walka o rentę od pracodawcy, Kancelaria Wrocław

Brak ubezpieczenia pracodawcy

Nieco inaczej jest, gdy pracodawca (firma) nie posiada ubezpieczenia i odpowiada swoim majątkiem. W sytuacji wypadowej, w której dochodzi do poważnych obrażeń czy śmierci, pracodawca ponosi ryzyko zapłacenia wysokich roszczeń na rzecz poszkodowanego lub jego bliskich. Niejednokrotnie dochodzi wówczas do „zabezpieczenia się” na tę ewentualność poprzez m.in. ukrycie lub wyprowadzenie majątku z firmy np. w drodze przeniesienia aktywów na inne osoby. W tej sytuacji nie wystarczy jedynie skierować sprawy na drogę sądową. Mimo wyroku podmiot odpowiedzialny pozostanie niewypłacalny, gdy dojdzie do egzekucji roszczeń.

Przy braku ubezpieczenia pracodawcy sytuacja poszkodowanego wydaje się bardzo niekorzystna. Nie może być on pewny co do możliwości uzyskania zadośćuczynienia lub odszkodowania po wypadku przy pracy. Czy można coś z tym zrobić? Kancelaria, taka jak KAiRP Łebek, Madej i Wspólnicy dysponuje doświadczeniem pomocnym w tego typu przypadkach.

Niewypłacalność pracodawcy po wypadku – co można zrobić?

Kluczowe jest ustalenie stanu posiadania pracodawcy w czasie poprzedzającym wypadek i później. Jak to zrobić? Poprzez analizę stanu majątkowego podmiotu odpowiedzialnego przez wywiad gospodarczy lub za pośrednictwem procedury egzekucyjnej. Taka wiedza może otworzyć drogę do określonych działań pełnomocnika prowadzących do wypłaty świadczeń dla pokrzywdzonego.

Zgodnie z art. 300 kodeksu karnego kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Wedle zaś art. 46 kodeksu karnego w razie skazania sąd może orzec obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody lub zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Co istotne, postępowanie karne kierujemy nie tylko przeciwko pracodawcy, ale również wobec tych, którzy pomogli w wyzbyciu się majątku, tj. przeciwko aktualnym jego posiadaczom.

kancelaria prawna Wrocław, pomoc poszkodowanym

Brak ubezpieczenia pracodawcy – wsparcie Kancelarii Łebek, Madej i Wspólnicy

Powyższe działania w dochodzeniu należnego zadośćuczynienia lub odszkodowania wymagają solidnego przygotowania i wiedzy doświadczonego prawnika. Brak ubezpieczenia pracodawcy w sytuacji wypadku sprawia, że warto sięgnąć po pomoc. Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy oferuje kompleksowe wsparcie przy jednoczesnym indywidualnym podejściu do sprawy. Jeśli doświadczyłeś wypadku przy pracy, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację.