fbpx

Pomimo wielu kampanii społecznych oraz obowiązywania zaostrzonych przepisów wypadki z udziałem pijanych kierowców wciąż są plagą na polskich drogach. Jak pokazuje opisana poniżej sprawa karna po wypadku, sprawcy takich zdarzeń nie mogą liczyć na taryfę ulgową. W procesie, w którym Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy reprezentowała pokrzywdzoną, sąd orzekł 5 lat więzienia.

Pijany kierowca zderzył się z motocyklistką

W czerwcu 2024 r. miał miejsce poważny wypadek drogowy. Nietrzeźwy kierowca (prawie 2 promile alkoholu) podczas skręcania w lewo zderzył się z jadącą z naprzeciwka motocyklistką. Wskutek wypadku motocyklistka doznała bardzo ciężkich, wielonarządowych obrażeń ciała.

Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy już od momentu rozpoczęcia postępowania przygotowawczego przystąpiła do sprawy jako pełnomocnik pokrzywdzonej w procesie karnym. Działania Kancelarii od początku skupiały się wokół zabezpieczenia interesów klientki w toczącym się śledztwie oraz dokładnego wyjaśnienia wszelkich istotnych aspektów sprawy. Oczywistym było również, że okoliczności wypadku skutkować będą żądaniem kary pozbawienia wolności dla sprawcy.

Postępowanie przygotowawcze w sprawie powypadkowej

Początkowo sprawca wypadku przyznawał się do popełnienia przestępstwa, jednak odmówił składania dalszych wyjaśnień. Jak zawsze w tego typu sprawach konieczne było pozyskanie szeregu opinii biegłych. Kluczowe znaczenie miała opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków. Potwierdziła ona dotychczasowe ustalenia i jednoznacznie wykazała rażące naruszenia przepisów przez sprawcę. Zebrane w sprawie dowody wskazywały na wyjątkowo lekceważące podejście winnego kierowcy do istotnych zasad ruchu drogowego. Po zebraniu całości materiału dowodowego do sądu skierowano akt oskarżenia.

    Postępowanie karne po wypadku komunikacyjnym, przy pracy lub w rolnictwie.

    Sprawa karna po wypadku – pomoc kancelarii prawnej

    Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy reprezentowała pokrzywdzoną w sprawie przed sądem rejonowym jako pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej. Sprawca wypadku przed sądem cofnął swoje wcześniejsze przyznanie się do winy. Odpowiedzialnością za wypadek drogowy zaczął obarczać pokrzywdzoną motocyklistkę. Pełnomocnik z kancelarii konsekwentnie wskazywał na zasadę zera tolerancji dla pijanych kierowców oraz na wyjątkową kumulację negatywnych okoliczności obciążających. W ocenie zespołu Kancelarii wymiar sprawiedliwości w takich przypadkach nie powinien pozostawiać żadnych wątpliwości co do reakcji na popełnione przestępstwo. Sama zaś kara powinna pełnić również funkcję prewencyjną.

    5 lat więzienia dla sprawcy wypadku – wyrok sądu

    Wyrokiem sądu rejonowego z dnia 30 kwietnia 2025 r. sąd skazał sprawcę wypadku na karę 5 lat pozbawienia wolności. Orzekł wobec niego również dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Sprawa zakończyła się więc zgodnie z linią argumentacyjną Kancelarii, która reprezentowała pokrzywdzoną.

    Komentarz adwokata z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Łebek, Madej i Wspólnicy:

    Okoliczność, że wypadek nie miał skutku śmiertelnego, nie stanowiła w tym przypadku przeszkody do wydania wobec sprawcy surowego wyroku skazującego na bezwzględną karę pozbawienia wolności. Sprawa ta stanowi również kolejny przykład aktywności Kancelarii w kierunku zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drogach oraz napiętnowaniu negatywnych zachowań kierujących. Przedmiotowy wyrok jasno pokazuje, że nie może być żadnej mowy o tolerancji dla pijanych kierowców oraz dla takich patologicznych zachowań na drodze.

    Rekompensata od ubezpieczyciela sprawcy wypadku – zweryfikuj swoją sprawę.

    Wypadek z obrażeniami ciała – odszkodowanie z OC sprawcy

    W sytuacji wypadku drogowego poszkodowani mają prawo dochodzić roszczeń z OC sprawcy. Spowodowane obrażenia ciała wiążą się koniecznością leczenia i rehabilitacji. W związku z tym można dochodzić zwrotu wszelkich związanych z tym kosztów, m.in.: zakupu leków i sprzętu medycznego, dojazdów do placówek medycznych, opieki osób trzecich. Długotrwały uszczerbek na zdrowiu często powoduje całkowitą lub częściową niezdolność do pracy. Tak więc poszkodowani mogą dochodzić renty z tego tytułu. Jednak skutki wypadku nie są tylko fizyczne i materialne. Poszkodowani mają prawo dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i cierpienie. 

    Zarówno w przypadku postępowania karnego, jak i dochodzenia należnego odszkodowania Kancelaria Łebek, Madej i Wspólnicy może pomóc jako pełnomocnik. Jeśli szukasz wsparcia po wypadku komunikacyjnym, zgłoś się do nas. Bezpłatnie zweryfikujemy Twoją sprawę.