fbpx

Jesień to czas deszczu, błota i często niedostatecznej widoczności na drogach. W tym okresie nie trudno o wypadek na drodze, ale również na cmentarzach, gdzie z początkiem listopada wielu pieszych wybiera się odwiedzić bliskich zmarłych. Liście, które opadły z drzew zakrywają dziury i nierówności na chodnikach, które stanowią źródło wypadków na cmentarzach. Kiedy dojdzie do upadku, a w konsekwencji uszczerbku na zdrowiu, warto wiedzieć, gdzie udać się po pomoc i od kogo żądać odszkodowania po wypadku na cmentarzu.

 

cmentarz jesień

 

Kto odpowiada za cmentarze?

 

Na początek, warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce istnieją dwa rodzaje cmentarzy:

  • cmentarze komunalne (zarządzane przez władze miejskie),
  • cmentarze wyznaniowe (zwykle zarządzane przez związki wyznaniowe)

W przypadku wypadku na cmentarzu komunalnym, należy zgłosić swoje roszczenie odpowiedniemu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, którzy podejmą odpowiednie kroki lub udzielą informacji dotyczącej numeru polisy OC i właściwego towarzystwa ubezpieczeń, do którego należy skierować zgłoszenie. Cmentarze symboliczne, takie jak wojenne czy wyznaniowe, stanowią oddzielny problem, ponieważ nie zawsze są zarządzane przez wyznawców lub inne instytucje. W takich przypadkach konieczne jest ustalenie, kto ma obowiązek zarządzania i utrzymania takiego miejsca pochówku.

 

Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie

 

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku na cmentarzu?

 

W celu dochodzenia odszkodowania po wypadku na cmentarzu, konieczne jest spełnienie kilku kryteriów, aby ustalić winę odpowiedniego podmiotu. Odpowiedzialność tego podmiotu będzie wynikała z ryzyka związanego z zarządzaniem cmentarzem. Ogólnie rzecz biorąc, aby udowodnić odpowiedzialność zarządcy cmentarza, wymagane jest:

  • wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między zdarzeniem a działaniem lub zaniedbaniem zarządcy cmentarza,
  • posiadanie dokumentacji medycznej dotyczącej wypadku z szpitala, a także opinii lekarza specjalisty,
  • przedstawienie zwolnień lekarskich z pracy,
  • posiadanie dokumentacji fotograficznej z miejsca wypadku, ewentualnie nagrań z monitoringu (jeśli takie istnieją), oświadczenia od poszkodowanego oraz zeznań świadków zdarzenia.

 

uścisk dłoni, osoba na kulach

Roszczenia poszkodowanych w związku z wypadkiem na cmentarzu

 

Warto jednak zaznaczyć, że w trakcie procedury przedsądowej jest mało prawdopodobne, żeby organy takie jak wójt, burmistrz czy prezydent miasta lub towarzystwo ubezpieczeń wypłaciły jakiekolwiek odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Niemniej jednak, na etapie postępowania sądowego wydawane są wyroki nakazujące wypłatę należnych świadczeń dla poszkodowanego.

W tego typu sytuacjach istnieje możliwość ubiegania się o zwrot pełnych kosztów związanych z leczeniem, włączając koszty prywatnej opieki zdrowotnej, wydatki na leki, materiały opatrunkowe, podróże do placówek medycznych oraz koszty opieki nad poszkodowaną osobą świadczonej przez osoby trzecie. Dodatkowo, zawsze można dążyć do uzyskania zadośćuczynienia za doznane krzywdy i cierpienie wynikające z problemów zdrowotnych spowodowanych wypadkiem. Warto zaznaczyć, że roszczenia w takich sytuacjach są oceniane indywidualnie i zależą od skali poniesionej szkody. Dochodzenie swoich praw po wypadku na cmentarzu może być trudne ze względu na konieczność ustalenia zarządcy nekropolii oraz wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między wypadkiem a zaniedbaniem ze strony zarządzającego. W związku z tym, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z zakresu odszkodowań po wypadkach.