Niemal każdego dnia dochodzi do wypadków na autostradach. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje tamtejsze natężenie ruchu czy prędkość poszczególnych samochodów, a jeśli dodać do tego błędy jakie najczęściej popełniają kierowcy podczas jazdy na autostradzie otrzymuje się zestawienie najczęstszych przyczyn wypadków. Niestety większość z nich kończy się tragicznie.

Wypadek na autostradzie

Liczba wypadków, do których dochodzi na autostradach sięga nawet kilkuset rocznie. Niestety ilość ofiar śmiertelnych w tego typu zdarzeniach jest ogromna. Do tak niechlubnych statystyk przyczyniają się między innymi błędy, które popełniają kierowcy podczas jazdy na autostradzie to:

  • blokowanie lewego pasa,
  • jazda na zderzaku
  • niesygnalizowana zmiana pasów.

To nie jedyne przewinienia kierowców – pijany kierowca ciężarówki doprowadził do tragicznego wypadku na autostradzie, w którym zginął między innymi student wracający po wakacjach na uczelnię. Na autostradzie w kierunku Wrocławia jechały dwie ciężarówki, a pomiędzy nimi znajdował się samochód osobowy. Nagle samochód ciężarowy wjechał w tył osobówki wpychając ją w pojazd z przodu. Auto zostało niemal całkowicie zmiażdżone, a kierowca i pasażer zginęli na miejscu. Kobieta w ciężkim stanie została zabrana śmigłowcem do szpitala.

Zadośćuczynienie – kto może otrzymać wypłatę?

Podczas dochodzenia roszczeń odszkodowawczych rodzina zmarłego zdecydowała się skorzystać z pomocy ekspertów Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy s.k. Sprawy cywilna oraz karna zakończyły się niemal w tym samym czasie.

Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego rodzice po śmierci 19-letniego syna dostali łącznie po 125.000,00 zł zadośćuczynienia, a także zwrot kosztów związanych z pogrzebem oraz ponad 22.000,00 zł tytułem odsetek. Ponadto brat zmarłego otrzymał zadośćuczynienie w kwocie 65.000,00 zł wraz z odsetkami. Ubezpieczyciel początkowo kwestionował roszczenie babci zmarłego, jednak ostatecznie sąd przyznał jej zadośćuczynienie w wysokości 15.000,00 zł. Wyrok został zrealizowany przez ubezpieczyciela w całości, bez apelacji.

Podsumowując bliscy zmarłego otrzymali łącznie ponad 350.000,00 zł. Prowadzona równolegle sprawa karna zakończyła się wyrokiem skazującym sprawcę wypadku na 8 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.