Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do wielu wypadków z powodu zatrucia czadem. Ich skutki są bardzo różnorodne, począwszy od uszczerbku na zdrowie do śmierci – rocznie aż 100 osób umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla, a u blisko 2 tysięcy stwierdza się podtrucie. Jego skutki mogą być odczuwalne przez bardzo długi czas. O tym czy i jakie świadczenia może w takiej sytuacji otrzymać osoba poszkodowana lub jej bliscy dla portalu BiznesTuba opowiedziała radca prawny Aleksandra Hołubowicz z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i wspólnicy s.k.

 

Dlaczego czad jest niebezpieczny?

 

Czad to niezwykle niebezpieczny gaz, niewyczuwalny dla człowieka. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiany smaku. Posiada za to silne właściwości toksyczne. Powstaje na skutek niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

 

Ryzyko zaczadzenia wynika głównie z tego, że tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach. W przypadku przyjęcia znacznej dawki czadu może dojść do śmierci przez uduszenie.

 

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko zaczadzenia?

 

Ze względu na zagrożenie, jakie stanowi zatrucie tlenkiem węgla można podjąć szereg działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • przeprowadzanie kontroli technicznych, sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, a także ich systematyczne czyszczenie,
  • użytkowanie sprawnych technicznie urządzeń,
  • nie zasłanianie urządzeń grzewczych,
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza.

Ważnym jest również, aby nie lekceważyć objawów takich jak: duszności czy bóle i zawroty głowy ponieważ mogą być pierwszym sygnałem mówiącym o zatruciu czadem.

 

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

 

Dochodzenie roszczeń w związku z zatruciem czadem jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. W tego typu sprawach występuje odpowiedzialność na zasadzie winy. Oznacza to, że osoby poszkodowane muszą udowodnić przed sądem zawinienie podmiotu odpowiedzialnego. Ponadto konieczne jest wykazanie związku pomiędzy zawinieniem a wypadkiem.

 

W procesie dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela warto skorzystać z pomocy eksperta. Będzie on nie tyko wsparciem na każdym etapie postępowania, ale przede wszystkim zadba o dopełnienie wszystkich formalności w sprawie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku skomplikowanych postępowań, w których konieczne jest udowodnienie winy i odpowiedzialności, tak jak ma to miejsce w przypadku zatrucia czadem.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.