Nietrzeźwy kierowca
Dnia 7 marca 2020 r. miał miejsce wypadek drogowy. Nietrzeźwy kierowca nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych. W efekcie czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo.
Wskutek wypadku śmierć poniosło 2 pasażerów pojazdu. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy pokrzywdzonym.
Kancelaria A. Łebek i Wspólnicy Pomoc po wypadku
Kancelaria A. Łebek i Wspólnicy już od momentu postępowania przygotowawczego przystąpiła do sprawy reprezentując jako pełnomocnik bliskich ofiar wypadku.
W pierwszej kolejności skupiono się na zabezpieczeniu interesów pokrzywdzonych w toczącym się śledztwie. A także dokładnym wyjaśnieniu wszelkich istotnych okoliczności sprawy.
Z uwagi na drastyczne okoliczności wypadku i niejasne okoliczności jego przebiegu sprawa wymagała wyjątkowego zaangażowania.
Brak świadków zdarzenia dodatkowo utrudniał ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku.
W sprawie konieczne było pozyskanie szeregu opinii biegłych. Kluczowe znaczenie miała opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków.
Po zebraniu całości materiału dowodowego skierowano do Sądu akt oskarżenia przeciwko kierującemu pojazdem o przestępstwo z art. 177 par 2 w zb. z art. 177 par 1 w zb. Z art. 178 par 1 kk.

Kancelaria A. Łebek i Wspólnicy reprezentowała pokrzywdzonych w sprawie jako pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych.
Oskarżony jeszcze przed rozpoczęciem postępowania sądowego złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze wnioskując o wydanie wyroku 6 lat pozbawienia wolności.
Wniosek ten nie został zaakceptowany przez oskarżycieli posiłkowych. W ocenie kancelarii proponowana kara nie była adekwatna do stopnia winy i skali oraz rodzaju dokonanych przez oskarżonego naruszeń przepisów.
Sprawca swoim zachowaniem naruszył niemal wszystkie istotne przepisy. Wykazał się wyjątkowym lekceważeniem zasad ruchu drogowego i demoralizacją w zakresie przestrzegania reguł bezpieczeństwa.
Oskarżony prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, przekroczył dopuszczalną prędkość, a po wypadku uciekł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy.
Pełnomocnik oskarżycieli przez całe postępowanie sądowe wykazywał na ustalenia obciążające oskarżonego dążąc do wydania jak najbardziej surowego wyroku.
Wyrok Sądu Rejonowego skazujący oskarżonego.
Wyrokiem z dnia 28.01.2021 r. Sąd skazał oskarżonego na karę łączną 8 lat pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Apelację od wyroku złożył zarówno oskarżony, który domagał się łagodniejszej kary jak również oskarżyciele posiłkowi, którzy wnioskowali o jeszcze bardziej surową karę.
Dnia 31.05.2021 r. Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego. W swych uzasadnieniach zarówno Sąd I jak i II instancji wskazywały na nie niespotykaną wręcz ilość okoliczności obciążających oskarżonego.
Nie ulegało żadnym wątpliwościom, że zapadły wyrok oprócz typowych funkcji prewencji indywidualnej powinien również mieć walor ostrzegawczy dla reszty społeczeństwa w ramach prewencji ogólnej.
Konsekwentne działania Kancelarii A. Łebek i Wspólnicy skutkowały podwyższeniem kary dla oskarżonego w stosunku do pierwotnych propozycji skazania.
Kancelaria aktywnie reprezentowała pokrzywdzonych od momentu postępowania przygotowawczego do prawomocnego skazania.
Niniejsza sprawa stanowi dodatkowo wyraz działań i aktywności Kancelarii w zakresie prewencji ogólnej poprzez promowanie bezpiecznych zasad ruchu drogowego oraz eliminowania patologicznych zachowań drogowych.