Wrocław, ul. Wyścigowa 56i

tel.: 71 33 93 600

biuro@lebekiwspolnicy.pl

Postępowanie sądowe szansą na wyższe zadośćuczynienie

Do tragicznego wypadku, w którym zginęła córka Klientów KAiRP A. Łebek i Wspólnicy doszło w lipcu 2003 roku na autostradzie A4. Kierujący samochodem, którego pasażerką była dziewczyna, zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym nim pojazdem. Na skutek doznanych obrażeń śmierć na miejscu zdarzenia ponieśli zarówno kierowca, jak i pasażerka, a także wszystkie osoby podróżujące drugim samochodem (kierowca i dwie pasażerki).

 

Ubezpieczyciel w toku likwidacji szkody przyjął odpowiedzialność za zdarzenie i wypłacił po 25.000,00 zł zadośćuczynienia na rzecz rodziców zmarłej oraz 10.000,00 zł dla jej brata. Z uwagi na znacznie zaniżone wypłaty rekomendowano wystąpienie na drogę sądową.

 

Zarówno Sąd I instancji, jak i następnie – po złożonej przez ubezpieczyciela apelacji – Sąd II instancji, uznały iż kwoty 100.000,00 zł zadośćuczynienia dla każdego z rodziców oraz 25.000,00 zł dla brata nie są wygórowane i powinny być przyznane przez ubezpieczyciela już na etapie przedsądowym.

 

Rodzice zmarłej otrzymali czterokrotnie wyższe kwoty w stosunku do tych, które ubezpieczyciel uważał za odpowiednie na etapie likwidacji szkody, natomiast brat zmarłej uzyskał ponad dwa razy większe zadośćuczynienie od początkowo przyznanego. Odsetki ustawowe wyniosły ubezpieczyciela łącznie 22.218,68 zł. Ponadto ubezpieczyciel jako strona przegrywająca proces poniósł na rzecz powodów 15.768,00 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika oraz ponad 10.000,00 zł tytułem opłat sądowych.