Kierowca pod wpływem narkotyków. Sprawiedliwość dla rodzin.
Świadome łamanie przepisów prawa ruchu drogowego może mieć swoje tragiczne skutki. Nieodpowiedzialność, brawura oraz podejmowanie nagłych i nieprzemyślanych decyzji doprowadziło do śmierci niewinnych osób. Profesjonalna pomoc prawna doświadczonych kancelarii gwarantuje poczucie sprawiedliwości wśród osób pokrzywdzonych w wypadkach drogowych.
Wypadek busa na trasie S-8
Kierujący samochodem marki Mercedes Sprinter w dniach 25 oraz 26 września 2019 r. przewoził ludzi do pracy w Niemczech. W trakcie powrotu do Polski na trasie S-8 w kierunku Warszawy doszło do wypadku. Kierowca samochodu próbował wyprzedzić kilka ciężarówek. Po zakończeniu manewru, kierujący chciał zmienić pas ruchu z lewego na prawy. Utracił przyczepność i wpadł w poślizg na mokrej nawierzchni jezdni. Stracił panowanie nad samochodem i uderzył w barierę ochronną, a bus wywrócił się na prawy bok. W wyniku wypadku 2 pasażerów zmarło, podczas gdy reszta doznała obrażeń ciała. Jedną z ofiar śmiertelnych był najbliższy członek rodziny naszych klientów.
Wypadek spowodowany przez kierowcę pod wpływem narkotyków
W trakcie przygotowań do procesu ustalono, że podczas zmiany pasa ruchu przez oskarżonego, doszło do „aquaplanningu” . Jest to zjawisko fizyczne polegające na nieodprowadzeniu wody przez oponę, co powoduje powstanie pomiędzy nawierzchnią a oponą filtra uniemożliwiającego przyczepności opony. Powstaje przy przekroczeniu prędkości granicznej 80 – 100 km/h. Z uwagi na fakt, że kierowca samochodu poruszał się powyżej 140 km/h, nie był w stanie zapanować nad pojazdem. Przekroczył dozwoloną granicę szybkości, podczas gdy prędkość dopuszczalna na wskazanym odcinku drogi wynosiła 120 km/h.
Natychmiast po wypadku oskarżonego poddano testom na obecność w jego krwi alkoholu i narkotyków. Wykazały obecność amfetaminy z wynikiem 351,4 ng/ml. Ze względu na otrzymane stężenie można wnioskować, że kierowca prawdopodobnie zażył narkotyk w trakcie pracy. W toku prowadzonych czynności oskarżony przyznał się do przekroczenia dozwolonej prędkości, co przyczyniło się do spowodowania wypadku. Jednocześnie odrzucił zarzut spowodowania go pod wpływem amfetaminy. Oskarżony twierdził, że ostatni raz narkotyk przyjmował dwa dni przed wypadkiem. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim zgodził się z wyjaśnieniami oskarżonego w dużej części. Odrzucił wyjaśnienia, z których wynikało, że kierowca zażył amfetaminę ostatni raz w poniedziałek, podczas gdy do wypadku doszło w czwartek. Swoje stanowisko argumentował bardzo wysokim stężeniem amfetaminy we krwi kierowcy, co wskazywało na przyjęcie narkotyku na od 4 do 6 godzin przed wypadkiem.Słuszne odszkodowanie dla poszkodowanych
Wyrokiem z dnia 25.04.2022 r. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał kierowcę samochodu marki Mercedes za winnego popełnienia przestępstwa. Sędziowie uznali, że kierujący będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego doprowadził do wypadku, którego konsekwencją była śmierć i obrażenia innych osób. Oskarżonemu została wymierzona kara 8 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Z pewnością słuszna jest decyzja Sądu o konieczności wypłacenia nawiązki w wysokości 10.000 zł na rzecz pokrzywdzonych w wyniku wypadku – w tym również na rzecz naszej klientki.
Odwołanie oskarżonego i sprzeciw Kancelarii
Od wyroku odwoływali się również oskarżyciele posiłkowi, klienci Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy sp.k. za pośrednictwem eksperta z Kancelarii. Pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych zarzucił rażącą niewspółmierność wyroku. Sugerował, że kara jest zbyt łagodna i zawnioskował o orzeczenie wobec oskarżonego kary 12 lat pozbawienia wolności.
Kierowca busa nie uniknie kary
Reasumując, Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim po rozpoznaniu apelacji oskarżonego oraz oskarżycieli posiłkowych utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Sądu I Instancji.
Wypadek drogowy z 2019 r. z pewnością wpłynął na dalsze życie poszkodowanych oraz naszych klientów, którzy w jego wyniku stracili najbliższego członka rodziny. Godne uwagi jest to, że profesjonalna reprezentacja ekspertów w postępowaniu karnym przełożyła się na uzyskanie sprawiedliwych wyroków sądów obu instancji.- Wyrok Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 25 kwietnia 2022 r., sygn. akt II K 458/20
- Wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. akt IV Ka 562/22
Sprawa prowadzona w Kancelarii przez radcę prawnego Szymona Wąska z Zespołu pod kierownictwem r. pr. Agnieszki Antończak-Bernadowskiej.