Wrocław, ul. Wyścigowa 56i

tel.: 71 33 93 600

biuro@lebekiwspolnicy.pl

Zapięte pasy bezpieczeństwa – wypowiedź eksperta

W dniu 3 listopada 2019 r. na portalu BiznesTuba ukazał się artykuł, w którym radca prawny Agnieszka Madej, Dyrektor Departamentu Spraw Procesowych Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy s.k. zabrała głos w sprawie zapinania pasów bezpieczeństwa przez osoby podróżujące samochodami a ewentualnym przyczynieniu się do powstania szkody.

 

Według statystyk policyjnych niemal połowa osób, która zginęła w wypadkach samochodowych przeżyłaby, gdyby miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Ponadto tylko niewiele ponad 70% osób podróżujących na przednim siedzeniu, czy to kierowcy, czy pasażera pamięta o zapięciu pasów. W przypadku tylnego siedzenia jest to tylko 40% osób.

 

Tymczasem brak zapiętych pasów bezpieczeństwa w momencie wypadku daje ubezpieczycielowi możliwość powołania się na przyczynienie do powstania szkody, czyli uznanie, że poszkodowany swoim nieprawidłowym zachowaniem przyczynił się do zwiększenia skali obrażeń i zmniejszenie wysokości wypłacanego odszkodowania.

 

W takiej sytuacji warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który dzięki doświadczeniu i fachowej wiedzy jest w stanie dokonać właściwej analizy sytuacji i podjąć odpowiednie działania – w zależności od okoliczności wypadku, np. przy uderzeniu bocznym, a nie czołowym może okazać się, że nawet zapięte pasy nie uchroniłyby poszkodowanego przed obrażeniami.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portali BiznesTuba.