Wrocław, ul. Wyścigowa 56i

tel.: 71 33 93 600

biuro@lebekiwspolnicy.pl

Stan wegetatywny a zadośćuczynienie dla bliskich poszkodowanego

Następstwa wypadków, niezależnie od okoliczności i miejsca zdarzenia bywają bardzo różnorodne, od drobnych stłuczeń po urazy skutkujące znaczną i trwałą niepełnosprawnością, tak jak ma to miejsce w przypadku urazów kręgosłupa oraz czaszkowo-mózgowych. Myśląc o konsekwencjach wypadku skupiamy się przede wszystkim na osobie poszkodowanej, tymczasem warto zauważyć, że mają one wpływ na życie całej rodziny – chociażby z tego względu, że wymuszają opiekę nad poszkodowanym, który na skutek wypadku stał się osobą niepełnosprawną.

 

W jakich okolicznościach dochodzi do wypadków?

 

Wydawać by się mogło, że najczęściej dochodzi do wypadków komunikacyjnych. Okazuje się jednak, że ilość wypadków, do których dochodzi w miejscu zatrudnienia osoby poszkodowanej niemal dwukrotnie przewyższa liczbę zdarzeń na drogach. W 2018 roku w tego typu zdarzeniach ucierpiało aż ponad 80 tysięcy ludzi, podczas  gdy w wypadkach komunikacyjnych było to niespełna 40 tysięcy. Jednak niezależnie od okoliczności w jakich doszło do wypadku jego skutki mogą być równie dotkliwe dla poszkodowanego, jak i jego najbliższych.

 

Jak skutki wypadku wpływają na życie rodziny poszkodowanego?

 

Konsekwencje wypadków są bardzo zróżnicowane. W przypadku najcięższych obrażeń – amputacji, urazów kręgosłupa czy urazów czaszkowo-mózgowe można zaobserwować ich wyraźny wpływ nie tylko na osobę poszkodowaną, ale również na jej najbliższych. Szczególnym przypadkiem wydają się być osoby w stanie wegetatywnym, z którymi nie można nawiązać kontaktu, a relacje rodzinne sprowadzają się tylko do sprawowania opieki. W takich przypadkach może dojść do zerwania więzi rodzinnych. Jest to sytuacja wyjątkowo trudna.

 

Wielu poszkodowanych lub ich najbliższych nie zdaje sobie sprawy z jakiej pomocy może skorzystać w związku z zerwaniem więzi rodzinnych i koniecznością opieki nad poszkodowanym. Należy pamiętać, że osoba znajdująca się w stanie wegetatywnym wymaga stałej opieki, dlatego najczęściej ktoś z jej bliskich musi zrezygnować z aktywności zawodowej. O tym czy bliscy osoby, która ucierpiała na skutek wypadku mogą starać się o wypłatę zadośćuczynienia przez ubezpieczyciela dla portalu BiznesTuba opowiedział radca prawny Mateusz Leśniewski, ekspert Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy s.k.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.