Wrocław, ul. Wyścigowa 56i

tel.: 71 33 93 600

biuro@lebekiwspolnicy.pl

Różnice pomiędzy wypadkiem a kolizją

Do wypadków drogowych dochodzi z różnych przyczyn, między innymi prowadzi do nich nadmierna prędkość czy brawura kierowców. Określając zdarzenie, na skutek którego doszło do szkody osobowej czy rzeczowej utarło się, aby nazywać je wypadkiem. Natomiast większość zdarzeń do jakich dochodzi na drogach to kolizje. W jaki sposób można odróżnić wypadek od kolizji drogowej? Głos w tej sprawie dla portalu BiznesTuba zabrał ekspert Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy, radca prawny Michał Graf.

Czym różni się wypadek od kolizji?

W 2020 roku doszło do ponad 30 tys. wypadków i aż 400 tys. kolizji, w których ucierpiało ponad tysiąc osób. Do wypadku dochodzi wówczas, gdy naruszenie czynności organizmu trwa dłużej niż 7 dni. Z kolei w przypadku kolizji termin ten nie może przekraczać wspomnianych 7 dni.

Dla osoby, która ucierpiała na skutek wypadku istotnym jest, aby w przypadku poważnych obrażeń ciała w pierwszej kolejności wezwać na miejsce służby ratunkowe. Czynność ta ma na celu przede wszystkim ratowanie zdrowia i życia, a także zabezpieczenia miejsca wypadku. Jednak jest również bardzo ważna również z innego powodu – to pierwszy krok do ustalenia przyczyn wypadku i wskazania jego sprawcy. Ponadto w ten sposób rozpoczyna się proces kompletowania dokumentacji, który ma wpływ na późniejszy proces dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Natomiast w przypadku kolizji, szczególnie tych drobnych, nie ma potrzeby wzywania na miejsce zdarzenia służb ratunkowych, a w szczególności pogotowia ratunkowego.

Koszty związane z wypadkiem są ogromne, często nie uświadamiamy sobie, jak wysokie są to kwoty.

Tragedia na drodze to przede wszystkim dramat poszkodowanych, ale idą za tym także wielkie straty finansowe. Zaangażowanie służb ratunkowych, policji czy straży pożarnej kosztuje. Zniszczone mienie i jego naprawa również. Ostatnie dostępne dane pokazują, że ofiara śmiertelna to około 2 milionów złotych. Osoba ciężko ranna to 2,3 mln, złotych. Rehabilitacja w takim przypadku bywa długa i kosztowna.

Czy warto skierować sprawę do sądu?

Nieodzownym elementem związanym z większością wypadków jest postępowanie karne, które toczy się wobec sprawcy wypadku. Osoba poszkodowana w wypadku może występować jako strona postępowania, zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak sądowego, w którym może dodatkowo pełnić rolę oskarżyciela posiłkowego. Bycie stroną postępowania wiąże się z szeregiem uprawnień, które mogą mieć również wpływ na późniejsze postępowanie odszkodowawcze oraz na wysokość świadczenia wypłaconego przez ubezpieczyciela.

Radca prawny Michał Graf: Czym się różni wypadek od kolizji drogowej?

Do uprawnień osoby poszkodowanej jako strony postępowania należy między innymi wniesienie zażalenia na postępowanie o umorzeniu śledztwa czy dostęp do akt procesowych, które będą potrzebne w momencie wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi do ubezpieczyciela.

Zapraszamy do zapoznania się z całością materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.