Wrocław, ul. Wyścigowa 56i

tel.: 71 33 93 600

biuro@lebekiwspolnicy.pl

Ochrona pieszych – nowe przepisy

W wakacje mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Wprowadzane zmiany mają na celu przede wszystkim zapewnienie większego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, zarówno pieszym, jak i kierowcom czy pasażerom samochodów. O tym, jak już wkrótce będą wyglądały przepisy dotyczące pieszych dla portalu BizesTuba opowiedział mecenas Bartosz Koszów z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A.Łebek i Wspólnicy.

Nowe przepisy

Głównym celem nowych regulacji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na polskich drogach. Jest to grupa, która jest szczególnie narażona na niezwykle poważne obrażenia, które niestety w wielu przypadkach kończą się śmiercią poszkodowanego.

Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że kierujący samochodem zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się już na pasach. Po nowelizacji przepisów pieszy będzie miał pierwszeństwo nawet wówczas, gdy dopiero wchodzi na przejście.

Wprowadzane zmiany nie zwalniają jednak pieszych z zachowania szczególnej ostrożności przed wejściem na przejście.

Pieszy ma obserwować drogę jeszcze przed wejściem na pasy. Podobny obowiązek zostanie nałożony na kierującego pojazdem. Ten będzie musiał nie tylko zachować szczególną ostrożność, ale także zmniejszyć prędkość, by w razie potrzeby bez problemu mógł wyhamować przed przejściem dla pieszych.

Wypadki z udziałem pieszych to bardzo poważny problem. Statystyki potwierdzają, że średnia ilość osób poszkodowanych w wypadkach z udziałem pieszych na terenie Polski znacznie przewyższa średnią chociażby w innych krajach europejskich.

Kiedy kierowca może stracić prawo jazdy?

Dotychczas obowiązujące przepisy dopuszczały utratę prawa jazdy przez kierowcę w kilku sytuacjach. Jedną z nich było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w mieście o 50 kilometrów na godzinę. Natomiast zgodnie z zapisami, jakie znalazły się w nowych przepisach będzie to możliwe również poza terenem zabudowanym. Dodatkowo wiązać się to będzie z mandatem w wysokości 500 złotych oraz 10 punktami karnymi. Poza tym ujednolicone zostaną limity prędkości.

Zapraszamy do zapoznania się z pełna treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.